جمعه ۲۹ام تیر ۱۳۹۷ , Friday 20th July 2018

آبان ۲۲ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 142532

آغاز به کار همایش مدیریت پیوند آب – انرژی – غذا در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در تبریز

به گزارش هم نوا، مهدی ضرغامی، دبیر همایش مدیریت پیوند آب – انرژی – غذا در حوضه آبریز دریاچه ارومیه پیش از ظهر امروز در آغاز به کار این همایش اظهار کرد: کارگاه تخصصی با رویکرد مدیریت بهینه پیوند آب- غذا- انرژی- پساب توسط پژوهشکده محیط زیست دانشگاه تبریز و دانشگاه سازمان ملل و همکاری نهادهای علمی و اجرایی ملی و بین‌المللی دیگر برگزار می‌شود.

وی گفت: روز اول این همایش به وضعیت حوضه آبریز دریاچه ارومیه پرداخته می‌شود و ابتدا در یک جلسه بررسی فعلی، اقدامات، اثرات و موانع اقتصادی اجتماعی برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه و سپس بازدید میدانی همراه با متخصصان مدعو از دریاچه، نیروگاه تبریز و تاسیسات آبرسانی شهری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دبیر همایش مدیریت پیوند آب – انرژی – غذا در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در ادامه تاکید کرد: در روز دوم این کارگاه به بحث و تبادل نظرات و تجارب مدعوین در زمینه های موفق و شکست خورده مدیریت پیوند آب- غذا- انرژی- پساب در سایر جاهای دنیا پرداخته خواهد شد.

ضرغامی افزود: هدف این همایش ارائه دستاوردهای نوین در رویکرد پیوندی برای بهره‌برداری بهینه از منابع محیط زیستی در حوزه دریاچه ارومیه و ارائه راهکارهای علمی و صحیح برای احیای دریاچه است.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت برگزاری چنین برنامه‌هایی در سطح بین‌المللی گفت: با توجه به گسترش روزافزون جمعیت و متعاقب آن افزایش نیازهای اساسی انسان‌ها که شامل آب، هوا، غذا و انرژی است، افزایش بهره‌برداری از این منابع، مسئله پیچیده‌ای را در طول سالیان پیش رو ایجاد خواهد کرد.

دبیر همایش مدیریت پیوند آب – انرژی – غذا در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تصریح کرد: در این همایش مدیران ستادی نهادهای مرتبط با حوزه آب، خاک، انرژی و تولید غذا نیز حضور دارند و امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری هم پیش‌بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: توضیح وضعیت دریاچه و سپس بازدید میدانی از دریاچه،  بحث و تبادل نظر پیرامون اثرات و چالش‌های اقتصادی اجتماعی برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه و ارائه نظرات و تجارب موفق و شکست خورده مدیریت پیوند آب-غذا-انرژی در سایر نقاط دنیا و با سخنرانی‌های محمد فاضلی مشاور وزارت نیرو، رودولف کلورینگا دبیر اجرایی موسسه همکاری جهانی آب GWP، پروفسور الکو ون بیک محقق برجسته از موسسه Deltares هلند، هیروشان هتیاراچی به عنوان ریاست بخش مدیریت پسماند دانشگاه سازمان ملل و استاد دانشگاه صنعتی لورنس آمریکا، دکتر فریتز هولزوارث از مدیران دانشگاهUNESCO-IHE  در شهر دلفت هلند و معاون سابق آب و رئیس گروه مذاکره‌کننده رودهای مرزی آلمان و نیز خانم لوئزه کارلبرگ مدیر موسسه محیط زیست استکهلم SEI از دیگر برنامه‌های این کارگاه تخصصی است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار