جمعه ۲۹ام تیر ۱۳۹۷ , Friday 20th July 2018

آبان ۲۲ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 142507

استفاده از فناوری نانو در حفاظت از کرا‌ن‌های روستای تاریخی کندوان

به گزارش هم نوا، علیرضا قوچی با اعلام این خبر افزود: استفاده از فناورى هاى نوین در روند بهینه سازی مواد مورد استفاده و شیوه های مرمتی از اهمیت بسیارى در زمینه حفاظت از اشیاء فرهنگى و تاریخى برخوردار است. در این میان استفاده از فناورى نانو عرصه تحقیقاتى جدیدى را به روى پژوهشگران گشوده است.
وی گفت: استفاده از انواع پوشش های مقاوم به خوردگی و ضد آب و لک روی مصالح و بناها می تواند از جمله کاربردهای فناوری نانو در بخش محافظت بناها و آثار تاریخی باشد.
قوچی تشریح کرد: با توجه به مزیتهای استفاده از ناو مواد در اقدامات مرمتی و استحکام بخشی در راستای حفاظت از کرانهای روستای تاریخی کندوان بطور آزمایشی برای اولین بار از این مواد استفاده شده است، زیرا مقاوم بودن در برابر یخبندان و گذر زمان ، غیر مضر برای محیط زیست به دلیل پایه خالص معدنی آن از مزیت های دیگر این فناوری می باشد.
وی تاکید کرد: عایق های نوین رطوبتی در مقایسه با عایق های سنتی در طول زمان ۱۰ ساله گذشته، پایداری زیادی در مقابل سایش، اشعه ماورا بنفش (UV)، قابلیت تنفس – سازگار با محیط زیست، عمق نفوذ پذیری، پایداری در برابر مواد شیمیایی و باران های اسیدی، پایداری در برابر مواد نفتی، از دوام و مقاومت زیادی برخوردار است.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی کندوان در خاتمه با توجه به شرایط آب و هوایی روستای کندوان به سیستم آبگریزی و ضد آب سازی این مواد اشاره کرد و گفت: این محصول در کل سطح لایه ای ضد آب و ضد غبار ایجاد میکند که در برابر یخ زدگی و رطوبت، ساختار را مقاوم میسازد. همچنین در برابر آب های زائد و کلر نیز مقاوم بوده و برای استفاده طولانی مدت مناسب می باشد.


انتهای پیام/

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار