پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۹, ۱۳۹۷ / November 20, 2018

خاک خوردن کاروان سراهای تاریخی!

جمعه این هفته برای دیدار با اهالی رسانه اهر عازم این شهر بودم که در مسیر از کنار کاروانسرای تاریخی گویجه بئل گذشتیم. وضعیت اسف بار و رها شدن چنین بناهایی به حال خود واقعا انسان را آزرده می سازد.    

به گزارش هم نوا، در روزگاری که بناهای تاریخی معرف میراث فرهنگی یک ملت محسوب می شود و کشورهای مختلف برای تاریخ سازی و معرفی خود چه ها که نمی کنند، ما برای معرفی خودمان به جهانیان چکار می کنیم؟

همچنین با داشتن بیکاری در جامعه می توان با فعال سازی و استفاده مناسب از این بناهای تاریخی برای چندین جوان اشتغال ایجاد کرده و در مسیر جاده بین شهری، چنین مکان های زیبایی را برای جذب گردشگر فعال کرد.

امید است مسئولان میراث فرهنگی در آستانه تبریز ۲۰۱۸ فرصت را غنیمت شمرده و این کاروانسراها را در اولین فرصت افتتاح و  اشتغال زایی نمایند.

کاروانسرای گویجه بئل

کاروانسرای عظیم شاه عباسی گویجه بئل یکی از بناهای تاریخی اصلی و ثبت شده شهرستان اهر است. کاروانسرای گویجه بئل با توجه به شواهد و قرائن متعلق به دوره صفویه است که از آن به عنوان کاروانسرای کوهستانی استفاده می شده است.

این کاروانسرای در جاده تبریز- اهر از نوع کاروانسراهای کوهستانی، بدون حیاط مرکزی است. پلان آن مستطیل شکل بوده و در گوشه‌های بنا با برجک هایی تقویت شده است. هشتی ورودی از طرف غرب به داخل سالن با پنج گنبد عرقچین باز می‌شود و سالن‌های طرفین کالدور میانه از هر طرف پنج سالن (در مجموع ۱۰سالن) از کالدور مرکزی منشعب شده است. دیوارها در داخل و خارج با سنگ مالون بنا شده و سقف‌ها آجری است.

سردر ورودی، شترخان(محل نگهداری شترها) و محل استقرار مسافران بخشی از عناصر اصلی این کاروانسرا را تشکیل می‌دهد.برخلاف کاروانسراهای تیپ فلات داخلی که عناصر به دور میان سرایی ساخته می‌شدند، این بنا از معماری بومی سرزمین آذربایجان پیروی کرده است.

كاروانسرای پیام مرند

كاروانسرای شاه عباسی پیام مرند یكی از مهمترین تاسیسات بین راهی جاده ابریشم به شمار می رفت كه به عنوان بزرگترین كاروانسرای شمال غرب كشور از مهمترین ابنیه تاریخی و گردشگری كشور محسوب می شود.

قدمت كاروانسرای پیام مرند به دوره ایلخانان می رسد كه پس از مرمت، مي‌تواند مورد استفاده كليه مسافران ايراني و گردشگران خارجي كه از مرز بازرگان به اروپا بر عكس عزيمت مي‌كنند واقع گردد.

در سال ۱۳۷۸ با توجه به اهميت محور شمال به جنوب كشور و آماده‌سازي ايستگاههايي براي اقامت و استراحت گردشگران داخلي و خارجي بناي كاروانسراي پيام به صورت كالبد اوليه ولي با تأمين كلية امكانات رفاهي جديد با طرح معماري سنتي به همت سازمان ميراث فرهنگي كشور شروع به بازسازي گرديد.

كاروانسراي پيام داراي سر در رفيع، گنبدخانه و حياط مركزي بشكل هشتي بود و داراي اتاق‌ها و ايوان‌هاي مشرف به حياط براي اقامت مسافران و كاروانيان بوده است. ساختمان کاروانسرا به شکل مستطیلی به طول ۶۲ و عرض ۴۸ متر است که در چهار گوشه آن چهار برج مدور به قطر هفت متر قرار دارد.

کمال الدین نیک رفتار خیابانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *