پنج شنبه ۲۸ام تیر ۱۳۹۷ , Thursday 19th July 2018

آبان ۹ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 141065

در باب تکذیب و انواع آن

?حالت اول ـ وقتی وجود موضوعی در کشور ما از سوی مسئولی تکذیب شود، و رسانه‌ها هم آن تکذیبیه را منعکس کنند، در فرهنگ عوام به معنی آن است که این اتفاق حتما افتاده و مسئول محترم برای این که خیطی بالا نیاید آن را تکذیب فرموده است. در این شرایط مردم بعد از دیدن یا شنیدن آن تکذیبیه، زیر زبانی به آن مسئول محترم چند تا ذکر خیر! نثار نموده و می‌گویند: « اوشاق اوزون‌سَن، گِت قاپوزدا اوینا»

?حالت دوم ـ وقتی موضوع خاصی در کشور اتفاق نیافتد و صرفا شایعه آن موضوع مطرح شود. در این حالت مسئول مزبور در رسانه‌ها حضور یافته و  شدیدا صحت چنین موضوعی را تکذیب می‌کند. مردم هم در واکنش به آن تکذیبیه، زیر زبانی به آن مسئول چند تا ذکر خیر نثار می کنند و می گویند:« اوشاق اوزون‌سَن، گِت قاپوزدا اوینا». شایان ذکر است که گاها این تکذیبیه آن قدر شدید می‌شود و مردم آن قدر  بر وجود آن اصرار می‌کنند که بالاخره در یک حرکت خودجوش آن موضوع اتفاق می‌افتد.

?حالت سوم ـ وقتی موضوعی در کشور اتفاق نیافتد و مسئولین هم اصلا موضوعی را تکذیب نکنند. در این حالت ملت آن قدر به مسئولین زیر چشمی نگاه بدبینانه می‌کنند و آن قدر با خودشان می گویند: « اوشاق اوزون‌سَن، گِت قاپوزدا اوینا»  که مجبورا اتفاقی می‌افتد تا مسئولین آن را تکذیب کنند.

* اصطلاحی ترکی به معنی: بچه خودتی، برو دم درب تان بازی کن.

فرهاد باغشمال

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار