دوشنبه ۲ام مهر ۱۳۹۷ , Monday 24th September 2018

آبان ۹ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 141053

شلوغی؛ دلیل بر موفقیت نمایشگاه کتاب؟

دو روز قبل فرصت اجباری دست داد که از نمایشگاه همیشه تکراری کتاب تبریز دیدن نمایم. ذوق عجیبی از شلوغی نمایشگاه در چهره و لسان مسئولین دیده و شنیده می شد .
چهار راه شریعتی یکی از شلوغ ترین خیابان های تبریز است و اتفاقا سینماهای فرسوده و کهنه تبریز در چهار ضلع این خیابان قرار گرفته است و همیشه خدا، جلو سینماها شلوغ است .این بدین معنی نیست که سینما های ما فروش خوبی دارند و یا به اجبار هر کسی بخواهد به نقاط مرکزی شهر برود مجبور است از میدان دانشسرا و مقابل تئاتر شهر عبور کند، این هم بدین معنی نیست که تئاتر ما رونق دارد .
ناشران مثل سالهای قبل، ته مانده کتاب هایی را که به فروش نرفته بود جمع کرده و با خود به نمایشگاه آورده بودند.سینوهه طبیب مصری، رباعیات عمر خیام، حافظ وسعدی و آشپزی مدرن سالهاست که مهمان این نمایشگاه هستند .
سیل عظیم دانشجویان و مردم که برای خلاصی از دل گیری عصر جمعه، در نمایشگاه حاضر هستند ، دیدنی است.جلو ساندویچ فروشی و شیرینی نخودی کرمان که پای ثابت تمام نمایشگاه های تبریز از مبل گرفته تا صنعت خودرو و تکنولوژی نانو و البته کتاب هستند از همه غرفه‌های اصلی شلوغ تر است و نایلونهای که داخلش نان برنجی کرمان است در خروجی نمایشگاه بد جوری به چشم میزند ‌.مثل سالهای قبل شلوغ ترین غرفه کتب غرفه های کتب درسی است .
جایگاه نمایشگاه مطبوعات به جهت محل ارتقا یافته، اما مردم سریع از جلو غرفه مطبوعات رد می شوند، چرا که مردم عادی بیگانه از مطبوعات هستند و دلیل بر پایی این نمایشگاه جنبی را هضم نمی کنند وتوقف را نابجا میدانند و نگاه التماس آمیز دوستان مطبوعات شبیه نگاه این روزهای بازاریان در رکود اقتصادی است و گاهی برای خالی نماندن عریضه، مثل کاسبان مظفریه، با یکدیگر داد و ستاد فرهنگی میکنند.
مهمان عالی مقام با کبکبه و دبدبه در حال گردش است و عکاسان و خبر نگاران در حال تهیه عکس وخبر ، شاید مهمان عالی مقام به عمد روز جمعه بعد از ظهر در اوج شلوغی دعوت شده است و شاید انتخاب از طرف استاندار بوده که به نفع مسئولین ارشاد تمام شده است .
روز جمعه هم مسئولین نمایشگاه هم مهمان عالی قدر وهم ساندویچ فروش و هم نان برنجی فروش کرمان از نمایشگاه کتاب راضی هستند و غرفه داران به فروش اندک امروز فکر کرده و برخی بغض میکنند .
در ذهن من این سوال برای شلوغی بعد از ظهر روز جمعه بی جواب میماند که آیا شلوغی نمایشگاه دلیل بر رونق کتاب و کتابخوانی است ؟

سید رضا علوی

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار