دوشنبه ۲ام مهر ۱۳۹۷ , Monday 24th September 2018

مهر ۱۷ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 138607

راه……!

از طبعات خطرناک آرمانهای تحقق نیافته برای نسل های بعدی مردم، بروز بحران بی هویتی و دگردیسی در الگوهای ارزشی آنها است.

سال ۵۷ پدیده بزرگ قرن یعنی انقلاب اسلامی ایران حامل پیام دیرین و تاریخی آزادی خواهی و اصلاح طلبی مردمی بود که دست کم در یکصدسال گذشته برای آنها جانفشانی کرده بودند و منادی اخلاق و آزادی با پرچم دین مداری بوده است. شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی تابلوی راهنمای گفتمان خیزش مردم ایران بر علیه نظام سلطنت شاهنشاهی بود.

اکنون نزدیک به چهار دهه از وقوع این اتفاق عزیز برای مردم ایران گذشته‌است و در این سالها مردم ایران برای حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در برابر دشمنان خارجی و فرامنطقه ای، رشادت ها و جانفشانی های عظیم و شگرف از خود نشان داده اند و البته که این چالش و نبرد پنهانی که روزگاری به مدت هشت سال آشکار هم بود هنوز ادامه دارد و یقینا ایمان مردم به آرمان های اولیه انقلاب ضامن موفقیت نظام خواهد شد.

حفظ اعتماد و سرمایه مردم به نظام اسلامی که نماد آرمانگرایی تاریخی مردم ایران است که باید مورد توجه قرار گیرد و به نظر می رسد رسالت عظیم و بزرگ اندیشه اصلاح طلبی می تواند همین باشد.

مسیر منتهی به مدرنیسم و توسعه مشارکت آگاهانه مردم یقینا با حفظ و کارآمدتر سازی نظام ممکن است و توجه به تاریخ دیرینه این سرزمین موکد این مطلب است که شکل ساختاری نظام انقلاب اسلامی در طول تاریخ این سرزمین استثنایی است.

انحراف از آرمانهای اولیه با بروز پدیده هایی مثل فسادهایی که در حوزه مالی به شکل اختلاس و سوء استفاده های مالی …، توسعه اندیشه طبقاتی و ژن سالاری و کوتاه، سهم خواهی و طلبکاری از انقلاب، استفاده ابزاری از ارزشها، عدم شفافیت گردش اطلاعاتی و…. هرکدام می تواند آسیب بزرگی به سرمایه اجتماعی مردم وارد سازد.

آسیب و صدمه به این اعتماد و سرمایه باعث بروز بحران هویتی و اخلاقی اجتماعی می تواند باشد و برزخی ناکجا آباد را بوجود آورد.

در شرایط حال حاضر کشور که شاهد کارشکنی و دشمنی افسارگسیخته ایالات متحده آمریکا هستیم احیای اندیشه آرمانگرایی انقلاب اسلامی و الزام اخلاقی و عملی همه بالاخص دست اندرکاران اجرایی نظام راهبرد اجرایی و عملی است.

محمدعلی برزگری

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار