چهارشنبه ۲۵ام مهر ۱۳۹۷ , Wednesday 17th October 2018

آبان ۱ام, ۱۳۹۳

کد خبر : 1361

پدافند غیر عامل سدی در برابر حملات سایبری بیگانگان

<p>مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری گفت: جوانان باید مراقب آسیب های فضای مجازی باشند و به راحتی به این فضاها اطمینان پیدا نکنند.</p>

هم نوا به نقل از مهر، به گزارش خبرنگار مهر، احمد جهانسری  ظهر پنج شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به تعریفی از مدیریت پدافند غیرعامل گفت: کاهش اثر تهدید به گونه ای که تهدید به صفر برسد و زیرساخت ها مصون سازی شده و به پایداری لازم برسیم به طوریکه کشور از حالت تعادل خارج نشود.

وی ادامه داد: سال 82 مدیریت پدافند در کشور ایجاد شد تا پایش تهدیدات و آسیب ها سازماندهی شده و برای اینکه پدافند در بدنه دولت وارد شود معاون رئیس جمهور و وزیر کشور مسئول پدافند در داخل دولت شده اند.

جهانسری با اشاره به آغاز کار مدیریت پدافند به عنوان یک اداره کل از سال 90 در استان گفت: البته با تغییر دولت توجه جدی به بحث پدافند غیرعامل شده است اما استان ما در این مورد دارای مشکلاتی است که با کمک تمامی ارگان ها در پی حل مشکلات مربوط به پدافند غیرعامل هستیم و در این خصوص کارگروه هایی نیز تشکیل شده است.

وی افزود: از سوم تا نهم آبان ماه هفته پدافند غیرعامل نامیده شده است که شنبه روز تولید علم نامگذاری شده است که با انتشار مقالات زیستی همراه خواهد بود، روز یکشنبه روز پدافند زیستی بوده  و رئیس دانشگاه علوم پزشکی، دکتر صومی در صداوسیما حاضر شده و در خصوص وظایف کارگروه مربوط به خود توضیحاتی می دهند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری  ادامه داد: حضور معاون عمرانی و همچنین معاون سیاسی، و امنیتی استانداری، فرمانده سپاه عاشورا در صدا و سیما و تبیین برنامه های پدافندی مربوط به خود از دیگر برنامه های این هفته خواهد بود.

وی با بیان اینکه مدیریت پدافند در سه حوزه وارد عمل شده است، گفت: فضای سایبری، زیستی و هسته ای سه حوزه مهم این مدیریت است که در حوزه فضای سایبری با وجود اینکه تکنولوژی های جدیدی وارد کشور شده و کار را برای مردم و جوانان آسان تر کرده است که البته متاسفانه آموزش و فرهنگ سازی مناسب برای این فضا شکل نگرفته است.

جهانسری با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از 80 درصد فعالیت ها و کارهای افراد به وسیله فضای مجازی انجام می گیرد، گفت: وظیفه این مدیریت شناسایی آسیب ها و اطلاع رسانی صحیح آن به افراد است زیرا هم اکنون در فضای سایبری هزاران حمله از سوی دشمنان انجام می شود.

وی ادامه داد: باید تمامی افراد در استفاده کردن از تکنولوژی روز آگاه باشند و به عنوان مثال وقتی برای خرید به فروشگاهی می روند اجازه ندهند صاحب مغازه کارت آن ها را بگیرد بلکه رمز کارت بانکی افراد خصوصی بوده و نباید در اختیار کس دیگری قرار گرفته شود زیرا در این صورت امکان سو استفاده هایی از طرف اشخاص هست.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری  افزود: به افراد توصیه می کنیم که در هنگام مراجعه به فروشگاه ها، خودشان از دستگاه بانکی استفاده کنند و کارت خود را در اختیار مغازه دار نگذارند.

وی با بیان اینکه مسئولان به هیچ عنوان مخالف تکنولوژی نیستند، گفت: کار ما فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و آموزش افراد است تا در برخورد با آسیبب ها آگاه باشند.

جهانسری با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی برای استفاده از تولیدات داخلی گفت: باید این آگاهی را داشته باشیم که برخی کالاهای وارداتی مناسب ما نبوده و نباید به همه آن ها اطمینان داشته باشیم که این امر شامل محصولات غذایی نیز می شود.

وی ادامه داد: هم اکنون در بیشتر سازمان ها قصد برگزاری دوره های آموزشی پدافند غیرعامل را داریم و تصمیم بر تربیت مربی پدافند در استان داریم تا به این ترتیب بتوانیم آگاهی سازمان ها و ادارات را نیز در این خصوص افزایش بدهیم.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری در خصوص اقدامات لازم برای مدارس نیز گفت: با آموزش و پرورش در این خصوص مذاکراتی شده است تا بتوانیم جلساتی را در مدارس نیز برگزار کنیم و در راستای آگاه سازی دانش آموزان نیز تلاش لازم را انجام دهیم زیرا استفاده از شبکه های اجتماعی در بین دانش آموزان به شدت رواج یافته است.

وی همچنین با اشاره ای به شبکه های اجتماعی نیز گفت: نباید به این شبکه ها اطمینان پیدا کرده و اطلاعات شخصی خود را از طریق آن ارسال کنیم زیرا ماهیت این شبکه ها به خوبی مشخص نبوده و ممکن است برخی جاسوسی ها نیز در آن شکل بگیرد.

جهانسری با اشاره به اینکه بسیاری از مردم حتی معنای پدافند غیرعامل را نمی دانند ادامه داد:امروزه تهدیدات شکل جدیدی به خود گرفته است و به فرم اقتصادی و سایبری تغییر شکل داده لذا کشور ما نیز متناسب با این تغییر شکل تهدیدات، زیرساختها و سیاستهایش را تغییر می دهد.

جهانسری با بیان اینکه کشورهای پیشرفته همواره به پدافند غیرعامل می پردازند، گفت: چرا که پدافند غیرعامل بهترین راه برای بالا بردن آستانه مقاومت ملت است در حالی که دشمن از همه تجهیزات و فناوری های نوین به خصوص در فضای سایبری که پراستفاده تر و پرخطر است، برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کند، ما نیز باید در این مورد آگاهی لازم را داشته باشیم.

وی تبیین درست شیوه ها، تهدیدات و اطلاع رسانی مردم را در مقابله با تهدیدات دشمن در عرصه پدافند غیرعامل مهم دانست و گفت: وقتی مردم در جنگ تحمیلی به صحنه آمده و با دشمن مقابله کردند امروز هم با روشنگری و اطلاع رسانی در این عرصه به یقین همراهی می کنند.

برچسب‌ها, , , ,دیدگاهها (۰)آخرین اخبار