دوشنبه ۲ام مهر ۱۳۹۷ , Monday 24th September 2018

شهریور ۵ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 133081

ارتقای آموزش و پرورش استان به رتبه دوم کشور

هفته دولت مهم‌ترین دلیل برای صحبت با رحیم شهرتی‌فر در مقام فرماندار تبریز است. او همزمان با دولت روحانی به عنوان فرماندار تبریز منصوب شد و چهار سال پرکاری را پشت سر گذاشت. علاوه بر این، شایعه کاندیداتوری‌اش برای کسوت «شهردار تبریز» مزید بر علت گفتگوست. آنچه در زیر می آید بخشی از گفتگویی است که با او داشتیم.

 

حالت های مراحل بحرانی ابتدای تحویل دولت رد شده است

فرماندار تبریز در ابتدای سخنانش با گرامی داشت یاد شهدای انقلاب، خصوصاً شهدای کارکنان دولت از جمله شهیدان باهنر و رجایی به کارمندان دولت، مخصوصاً کارمندان دولت در شهرستان تبریز تبریک و تهنیت گفت و افزود: می دانم که همکاران کارمند در ادارات و سازمان های مختلف جزء طبقاتی هستند که از نظر درآمد از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند؛ هرچند دولت فعلی در تلاش هست متناسب با توان مالی خود برای اصلاح وضع معیشت کارکنان اقدام کند؛ از آنها هم تقدیر و تشکر می کنم.

وی در ادامه به تشریح عمده فعالیت های دولت تدبیر و امید در سالهای گذشته و در سطح استان پرداخت و گفت: در یک سال گذشته یا بهتر بگویم در چهار سال گذشته که دولت تدبیر و امید با رأی قاطع ملت بزرگ ایران مجدداً دکتر روحانی مسئولیت دولت را برعهده گرفتند، وضعیت ما تابعی از وضعیت کشور منتها با توجه به پتانسیل های شهر تبریز بوده است.

شهرتی‌فر افزود: حالت‌های مراحل بحرانی ابتدای تحویل دولت رد شده است و سالی که سپری شد، نسبت به سه سال قبل از نقطه نظر امنیت، تبریز و آذربایجان شرقی، جزء شهرها و استان های برتر بوده و در تمامی جرایمی که می توانست اسباب نگرانی مردم را فراهم  کند، کاهش داشتیم؛ انتخابات در امنیت کامل برگزار شد؛ بعضی حوادثی که اتفاق افتاد شاید اگر در جای دیگری اتفاق می افتاد، ممکن بود به یک بحران غیر قابل کنترل تبدیل می شود. اما با درایت و تدبیر مسئولین و همراهی مردم به خوبی مدیریت شد و حادثه سوء امنیتی رخ نداد. مثلاً یک سری تحریک در مورد مسابقه فینال تراکتورسازی روی داد که متأسفانه ناشی از سوء مدیریت فدراسیون فوتبال بود و مردم با توجه به مصالح کشور و شهرمان با اینکه گلایه داشتند اما خویشتن داری کردند، یا توهینی که از طریق صدا و سیما و در یکی از برنامه های تلویزیونی مطرح شده بود، بازتاب آن می توانست، اسباب اعتراض مردم را فراهم کند اما با محکومیت به موقع این فیلم و عکس العمل به موقع دستگاه های قانونی، باعث شد، مردم متوجه شوند که مسئولین به خواسته های آنها احترام می گذارند و اقدام به محکومیت عوامل آن فیلم کردند و خوشبختانه منجر به رفع حساسیت ها شد.

 

جهت گیری رای مردم از نقاط مثبت است

رئیس شورای تأمین استان با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس و شوراها در سالهای گذشته تاکید کرد: از نقطه نظر سیاسی کافیست که میزان حضور مردم در انتخابات را به عنوان یک شاخص قابل قبول ملاحظه کنید. ما شاهد حضور بیش از ۶۰ درصدی مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا بودیم. جهت‌گیری رأی مردم هم از نقاط مثبت بود؛ یعنی مردم نسبت به مسایل سیاسی پویا و فعال هستند.

سیاست دولت تدبیر و امید، حفظ مشاغل موجود بود

شهرتی‌فر در خصوص سیاست های اقتصادی منطقه نیز افزود: از نظر اوضاع اقتصادی؛ سیاست اصولی دولت تدبیر و امید بر حفظ مشاغل موجود بود. همین طور فعال کردن واحدهای نیمه فعال یا تعطیل شده و خارج کردن واحدهای تولیدی که به دلیل معوقات پرداختی به دستگاه های مختلف و کارگرها که دچار بحران شده بودند و نمونه بارز آن ماشین سازی و ریخته گری بود. ماشین آلات تراکتورسازی که قبلاً واگذار شده بود، تعیین تکلیف شد. دیگر واحدهای تولیدی که دچار مشکل بودند و لازم بود کمیسیون کارگران در فرمانداری پیگیری های مجدانه انجام داد. تسهیلاتی که از طریق حمایت از تولید و در ارتباط با مباحث اقتصاد مقاومتی انجام گرفت.

شاخص های استانی رو به رشد هستند

فرماندار تبریز تاکید کرد: خوشبختانه در سال گذشته در امتداد سه سال سپری شده، شاخص ها رو به رشد بودند و پروژه‌های مهمی که ملی تلقی می شوند از قبیل خط انتقال پلی اتیلن و فعالیت هایی که در ارتباط با تأمین خط انتقال آب شرب تبریز که در دست اجراست. فعالیت‌هایی که آب و فاضلاب شهری و روستایی در ارتباط با توسعه شبکه آب و فاضلاب و احداث تصفیه خانه های جدید که اجرا می کند، همگی فعالیت های مهمی هستند. پروژه مهم دیگر که به صورت جدی پیگیری می شود، راه آهن میانه ـ تبریز است که امیدواریم تا آخر امسال تا بستان آباد قابل استفاده باشد.

ارتقا آموزش و پرورش استان به رتبه دوم کشور

شهرتی‌فر با اشاره به آمار رتبه‌های برتر کنکور سراسری دانشگاه‌ها افزود: در مورد واحدهای آموزشی، آموزش و پرورش استان، در رتبه کشوری به سطح دوم ارتقا پیدا کرده است، درصد قبولی در کنکور، زیر رتبه های هزار، ۵/۱ درصد افزایش داشته است. ۴ نفر از نفرات برتر کنکور امسال از تبریز بود.

رئیس شورای تأمین استان به رویدادهای فرهنگی پیرامون شهر نیز گریزی زده و تاکید کرد: رویدادهای فرهنگی که در تبریز به وقوع می‌پیوندد، بدون هیچ گونه حاشیه و مسأله و در کمال هماهنگی و آرامش انجام گرفته است.

 

 

۸۴ سازمان مردم نهاد در تبریز فعالیت دارند

رحیم شهرتی‌فر همچنین به عدم وجود معتاد متجاهر در تبریز اشاره و  از عنوان «تبریز شهر بودن گدا» دفاع کرده و افزود: اکنون حوزه فعالیت های مردمی و سازمان های مردم نهادی که در تبریز فعال هستند، بیش از ۸۴ سازمان می باشد که در موضوعات متنوع، اعم از سازمان های حمایت از نیازمندان، مساعدت از بیماران خاص و صعب العلاج، حوزه های علمی و آموزشی و زیست محیطی،NGO های خوبی تشکیل یافته که یکی از شاخص های حرکت در مسیر توسعه محسوب می شوند.

 

رونق تولید و اشتغال مهمترین دغدغه های ماست

فرماندار تبریز مهم ترین معیار برای احتساب تعداد آمار بیکاران سطح شهرستان تبریز را بیمه شده های سازمان تأمین اجتماعی دانست  و گفت: شهرستان تبریز موقعی که دولت تدبیر و امید را تحویل می گرفت، نرخ بیکاری ۸/ ۱۲  بود و در سال های اخیر نرخ بیکاری به ۸/۷ نیز کاهش پیدا کرده است اما با توجه به رکود اقتصادی و تحریم ها، وضعیت بیکاری نیز به مراتب از زمان تحویل دولت کمتر شده است. نه تنها مشاغل موجود، حفظ شده اند بلکه مشاغل دیگری نیز اضافه شده است اما باز هم معضل بیکاری از مهمترین مشکلات ما است و بر اساس سیاست ابلاغی، تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال از موارد الویت دار دولت است که نشان می دهد رونق تولید و اشتغال از مهمترین دغدغه های ما است. تولید و اشتغال هم به نوبه خود به عوامل زیادی بستگی دارد از قبیل کنترل قاچاق، رقابت پذیر شدن تولیدات داخلی، فرهنگ مصرف کالاهای داخلی. اما خوشبختانه در بسیاری از زمینه ها در تبریز شاهد رونق نسبی هستیم؛ مثلاً در عید، فروشندگان کفش، تلاش قابل تقدیری در جهت فروش محصول ایرانی و آذربایجان و ممانعت از عرضه کالای خارجی کردند.

 

مصاحبه: فرهاد باغشمال

انتهای پیام/

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار