پنج شنبه ۲۸ام تیر ۱۳۹۷ , Thursday 19th July 2018

مرداد ۱۵ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 129982

تبریز با اعداد منفی اداره می شود/ دکمه شهرداری تبریز روی منهای عمران گیر کرده است

به گزارش هم نوا، ۱۲ شهریور ماه سال جاری اعضای شورای شهر تبریز به طور رسمی میهمان چهار ساله صحن شورا می شوند. میهمانانی که هنوز پا به شورا نگذاشته مجبورند، پاسخگوی حاشیه های شورای دوره قبل باشند، چرا که در دوره قبل بسیاری از بایدها محقق نشد و بسیاری از نبایدها به وفور دیده شد. البته اینجا بحث سر حواشی شورای چهارم تبریز که کم هم نبود، نیست.
چندی قبل معاون اداری و مالی شهرداری تبریز طی گزارشی آماری از هزینه ها و درآمدهای شهرداری  تبریز داد که برخی از این آمارها بهتر است دوباره بازخوانی شود.
معاون اداری و مالی شهرداری تبریز با یادآورشدن بودجه مصوب شهرداری تبریز در چهار سال گذشته، تصریح کرده است: بودجه مصوب شهرداری تبریز در سال ۱۳۹۲، برابر با ۱۴۳۰ میلیارد تومان، در سال ۹۳ برابر با ۲۱۶۰ میلیارد تومان، در سال ۹۴ برابر با ۱۸۵۴ میلیارد تومان، در سال ۹۵ برابر با ۱۹۶۴ میلیارد تومان بوده است. از بودجه سال های قبل که بگذریم، بد نیست سری به بودجه سایر شهرهای مرکز استان ها در سال ۹۵ بزنیم که به ترتیب زیر در اینجا نوشته شده می شود.
لازم به ذکر است، واحدها برحسب میلیارد تومان است.
تهران  ۱۷۸۰۰
مشهد  ۱۰۰۰۰
شیراز  ۳۰۵۰
اصفهان ۲۶۵۰
تبریز     ۲۴۵۰
بر اساس آمار موجود طی دوره ۸ ساله سال‌های ۸۸ تا ۹۵ بودجه تبریز ۲۸۹، مشهد ۵۳۴، اصفهان ۵۶۷ و شیراز ۶۱۲ درصد افزایش یافته است. هم چنین طی ۸ سال گذشته بودجه مصوب شهرداری تهران ۱۴۷ درصد افزایش یافته است.
ناگفته پیداست که در بین کلانشهرهای کشور، تبریز دارای پایین ترین بودجه در سال ۹۵ است. البته مورد دیگری هم در این بین دیده می شود که بسیار جالب است، در حالی که سه کلانشهر مشهد، اصفهان، شیراز و تهران دارای رشد بالای ۵۰۰ درصدی در بودجه سال ۹۵ نسبت به سال های قبل بوده  اند، تبریز رشد ۲۸۹ درصدی داشته است.
مظفر سلیمانی به مقایسه هزینه‌های جاری و عمرانی شهرداری تبریز در سال‌های اخیر اشاره کرده و گفته است: در سال ۹۲ هزینه‌‌های جاری شهرداری تبریز برابر ۳۴۶ میلیارد تومان و هزینه‌های عمرانی ۵۸۴ میلیارد تومان بوده است. در سال ۹۳، ۴۱۶ میلیارد تومان هزینه جاری و ۸۱۱ میلیارد تومان هزینه عمرانی بوده‌است. در سال ۹۴، هزینه‌های جاری و عمرانی به ترتیب، ۶۲۳ میلیارد و ۸۶۲ میلیارد تومان بوده‌ و در سال ۹۵ هزینه‌های ‌جاری ۸۴۶ میلیارد تومان و هزینه عمرانی ۷۶۷ میلیارد تومان بوده ‌است.
بیایید این آمار را یکبار دیگر با دقت ببینیم. در سال ۹۲، ۹۳  و ۹۴ هزینه های عمرانی تبریز بیشتر از هزینه های جاری آن بوده است، اما در سال ۹۵ هزینه های جاری شهرداری ۷۹ میلیارد تومان بیشتر از هزینه های عمرانی شهرداری شده است. و این بدان معناست که بدنه شهرداری تبریز چنان سنگین شده است که در سال ۹۵ شهرداری تبریز نه تنها نتوانسته است، هزینه های عمرانی خود را نسبت به سال قبل افزایش دهد، بلکه از همان هزینه کاهش داشته نیز، مبلغ هنگفتی صرف هزینه های جاری کرده است.
حال به این آمارها نگاه کنید، در سال ۹۶ ، اعتبارات جاری شهرداری اصفهان، معادل ۳۴ درصد و اعتبارات عمرانی معادل ۶۶ درصد بودجه برآورد شده است.
در  شهرداری شیراز در سال ۹۶، ۱۸.۴۷ درصد بودجه برای هزینه های جاری و ۸۱.۵۳ درصد برای هزینه های عمرانی اختصاص یافته است.
و اما در تبریز، اعتبارات جاری بودجه ۹۶ ، ۴۴ درصد و اعتبارات عمرانی ۵۶ درصد اعلام شده است.
گمان نکنم نیاز به توضیح اضافی باشد، همین قدر برای ما کافیست که بدانیم، بودجه شهرداری تبریز کمتر از بودجه سایر کلانشهرها است، رشد بودجه نیز در سال ۹۵ در تبریز تقریبا نصف سایر کلانشهرها بوده است. کفه ترازوی هزینه های جاری نیز در سال ۹۵ سنگین تر از هزینه های عمرانی تبریز بوده است. و در نهایت اعتبارات عمرانی تبریز در قیاس با دو کلانشهر شیراز و اصفهان، پایین تر بوده است.
و ما فقط به گفتن این جمله بسنده می کنیم که کاش اعضای جدید شورا و اعضای قدیم که خود دستی بر آتش دارند، این آمار را یکبار دیگر بدون جبهه گیری مرور کنند و خود ببینند در چهار سال گذشته از کجا به کجا رسیده ایم. همین!!!
گویا ماشین حساب شهرداری تبریز، تنها با دکمه منها- تفریق- کار می کند و تقسیم. دکمه جمع و ضرب شهرداری گم شده است.

گزارش از ساناز شهابی

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۲) • مهرداد

  در بین اینهمه حرف و اعداد مهره گم شده املاک و دارایی های شهرداری تبریز است که برای تامین هزینه ریخت و پاشها به نصف قیمت به بانک شهرواگذار شده.
  افسوس از اینهمه اصراف و اعضای جدید شورا باید پیام مردم تبریز در انتخابات اخیر را کاملا ادراک نمایند.

 • شهروند

  مافیای مالی حاکم شهرداری بشدت و با تمام قوا در حال لابیگری با اعضای شورای پنجم برای حفظ منافع در دوران شورای جدید هستند و مردم تبریز نگران و منتظرند و خدا خدا میکنند که مبادا فردی از افراد هشت نفری لیست امید تسلیم لابیگرهای سرمایه دار شوند. عزیزان لیست امید مردم تبریز خیانت و یاقهرمانی شما عزیزان را از یاد نخواهند برد. پس لطفا در خاطرمان و خاطرشان قهرمان بمانید.
  دست خدا بهمراهتان

داغ ترین خبرها
 • No posts liked yet.
آخرین اخبار