شنبه ۲۷ام آبان ۱۳۹۶ , Saturday 18th November 2017

تیر ۱۸ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 126749

اختصاصی/

اختراع دوباره چرخ

تصوير زیر گوياترين نشان از وضعيت ايران امروز در همه حوزه هاست، از سياست تا فرهنگ، از اقتصاد تا مديريت، از حوزه تا دانشگاه، از دولت تا حاكميت و…. با اين اوضاع قاراشميش چه بايد كرد؟

 

به گمان من تا ما فهم دقیقى از وضعیت موجودمان نداشته باشیم به وضعیت مطلوب و موعود نخواهیم رسید…شیفتگى و تکبر نسبت به داشته ها، و کتمان کاستى ها ما را به بیراهه خواهد کشاند، پس باید به نقد خویش و جامعه اهتمام داشته باشیم و با پرهیز از وادادگى و ترس، خود و جامعه را اصلاح کنیم. در این میان نقش سیاستگذاران و برنامه ریزان در تغییر و اصلاح جامعه، نقشى کلیدى است اما وضعیت موجود نشان مى دهد که ما در این حوزه ها به شدت فشل و ناتوانیم وگرنه مدل هاى ارایه شده باید تا به حال تاثیرات خود را نشان مى داد و سیاست هاى اعمال شده ما را به مقصدى مى رساند.
بعد از ۴٠ سال وقت آن نرسیده تا نهادهاى بالادستى سیاستگذار حاصل دستپخت خود را مورد ارزیابى قرار دهند و به جاى انتشار بیانیه هاى سیاسى و تبلیغاتى، راهکارى علمى به بحران هاى موجود ارایه نمایند؟!
بپذیریم که حکومت دارى و تعالى یک جامعه بیش از پروپاگاندا و هیاهو به برنامه و تدبیر نیازمند است، در این صورت است که مى توان ملت را از گردنه هاى خطرناک عبور داد و به یک ساحل امن رساند. امروز مخاطب ایرانى مدام خود را با کشورهاى پیرامون خود مقایسه مى کند و سپس خود را ناامیدتر مى یابد. ظرفیت ها، منابع و داشته هاى این کشور مى توانست وضعیت امروز ما را متفاوت تر کند اما چنین نیست، دلایل بسیارى را مى توان براى این امر برشمرد اما کلیدى ترین دلیل بحران مدیریت و نبود برنامه ریزى عالمانه است.

تا زمانى که به جاى قبول قصور و اشتباه، دست به دامن قضا و قدر و الخیر فی ماوقع مى شویم و همه مشکلات و کاستى ها را از دخالت هاى دشمن به حساب مى آوریم، امید بهبود اوضاع نیست.
باید یاد بگیریم که در مقابل اعمال خود پاسخگو باشیم، از تجربیات دیگران استفاده کنیم، یاد بگیریم که عذرخواهى کنیم، استعفا بدهیم، جایمان را به نیروهاى جوانتر و فهیم تر واگذاریم، و… چرا نمى پذیریم که برخى کشورها راههایى را که ما مى خواهیم برویم، پیش از ما تجربه کرده اند و تجربیات آنها مى تواند راه ما را کوتاه کند؟! البته ما در زمان استفاده از تجربیات جهانى باید ملاحظات خود را مد نظر داشته باشیم و آنها را بومى کنیم.

امروز قریب به ۴٠ سال از تاسیس حکومت دینى متکى به آراى مردم گذشته است و این نظام به مرتبه اى از عقلانیت رسیده تا بفهمد که اکنون زمان اختراع دوباره چرخ نیست!

سیدقاسم_ناظمى

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار