دوشنبه ۲۷ام آذر ۱۳۹۶ , Monday 18th December 2017

خرداد ۱۰ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 121304

افزایش زباله مردم تبریز و نابودی محیط زیست!

با افزایش میزان زباله‌های تبریز، دفن آن‌ها شاید آسان‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه باشد اما در طولانی مدت این محیط زیست است که از بین می‌‌رود.

به گزارش هم نوا، شهر خانه دوم و بزرگ ما شهروندان است. اگر به تمیزی خانه خود اهمیت می‌‌دهیم پس باید به تمیزی و نظافت  این خانه بزرگ نیز حساس باشیم و نسبت به محل سکونت‌‌مان احساس مسئولیت نماییم. هر کدام از ما می‌توانیم شهردار شهر و یا محله‌ای که در آنجا زندگی می‌کنیم باشیم.

این خودخواهی است اگر بگوییم شهرداری مسئول جمع آوری زباله و تمیزی شهر است و از همه بدتر اینکه خودخواهانه زباله دم دست را بر زمین بریزیم یا به اطراف پرتاب نماییم.

توسعه پایدار زمانی محقق می‌شود که به حفظ محیط زیست و تمیزی محل زندگی اهمیت بدهیم. با اینکه در آموزه‌های اسلامی به پاکیزگی سفارش شده و تمیزی از نشانه‌های ایمان عنوان شده است اما متاسفانه ما طبیعت مظلوم را با انواع زباله مورد تاخت و تاز قرار داده‌ایم و بی‌رحمانه محیط زیست‌مان را تخریب می‌کنیم.

انباشت زباله در کوچه‌ها و خیابان‌ها، سیمای شهر را مخدوش می‌کند و سلامتی شهرنشیان به خطر می‌افتد. اگر زباله‌های شهری به موقع از معابر عمومی جمع آوری نشوند فاجعه زیست محیطی به وقوع می‌پیوندد. به نظر می‌رسد بهترین زمان برای جمع آوری زباله از سطح شهر در شب باشد چرا که طی روز زباله در منازل مردم جمع می‌شود.

شهرداری در کنار اجرای پروژه‌های عمرانی و ارائه خدمات شهری به شهروندان برنامه‌های دیگری را در سال‌های اخیر با هدف افزایش کیفیت در خدمات شهری اجرا کرده که مکانیزاسیون خدمات شهری، واگذاری امور مربوط به جمع آوری و حمل زباله و تنظیف معابر شهری به بخش خصوصی و در نهایت تحقق قانون مدیریت پسماند است.

روزانه به طور متوسط ۱۲۰۰ تن زباله در کلانشهر تبریز تولید می‌شود. متاسفانه جمع آوری زباله از سطح شهر ساعت مشخصی ندارد؛ گاهی صبح‌ها، زمانی حوالی ظهر و زمانی هم در اوایل شب این کار انجام می‌شود. گاهی کارگران زحمتکش فقط زباله باکس‌های مخصوص را خالی می‌کنند و کاری به زباله‌های ریز و درشتی که در محیط وجود دارد ندارند.

حتی بارها مشاهده شده است کیسه‌های زباله که مردم سر کوچه و خیابان می‌گذارند توسط این ماموران جمع آوری نمی‌شود. جا دارد مدیران شهرداری نسبت به نحوه جمع آوری زباله از سطح شهر نظارت بیشتری داشته باشند تا موجب نارضایتی مردم نشود.

دفع زباله و پسماندهای شهری موضوعی است که معضلات زیست محیطی بسیاری را در پی داشته و همواره ذهن مدیران شهری را به خود مشغول کرده است. در ظاهر دفن زباله کم هزینه‌ترین روش برای مدیریت معضل پسماندهای شهری است. شاید این شیوه در کوتاه مدت راهکار بهتری باشد اما معضلات زیست محیطی در بلند مدت به همراه می آورد و خسارت‌های جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می کند.

در سال‌های اخیر استفاده از ظروف پلاستیکی و یک بار مصرف در بین مردم زیاد شده است و باید این ظروف در جمع آوری زباله ها تفکیک شوند تا سلامت مردم و محیط زیست آسیب نبیند. البته باید شهرداری تبریز باکس‌های ویژه زباله‌های تر و خشک را در معبر عمومی افزایش دهد تا تفکیک زباله از مبدا بهتر صورت گیرد.

به هر حال آموزش و فرهنگ سازی حلقه مفقوده برای حفظ محیط زیست و به تبع آن جمع آوری و دفع زباله می‌باشد. باید احترام به محیط زیست را یاد بگیریم و آنرا جزئی از مسئولیت فردی و اجتماعی خود قلمداد کنیم.

منبع: آناج

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار