شنبه ۲۹ام مهر ۱۳۹۶ , Saturday 21st October 2017

خرداد ۸ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 120902

بازاری شدن مدارس؛

خطری بالاتر از ۲۰۳۰!

روندِ کالایی شدن تعلیم و تربیت به سرعت در حال نهادینه شدن است. وارد شدن مولفه‌ای به نام پول به نظام آموزشی کشور، بسیار پیش‌تر از ۲۰۳۰ آغاز شده. گسترش تعداد مدارس پولی ذیل خصوصی‌سازی آموزش‌وپرورش، سالهاست دنبال می‌شود.

به گزارش هم نوا، اگر حاشیه‌های جنسی و جنسیتیِ ۲۰۳۰ بگذارد، فاجعه‌ی اصلی در نظام تعلیم و تربیت دیده می‌شود.فاجعه‌ای که آشکار است و نیاز به ترجمه و تأویل هم ندارد.

روندِ کالایی شدن تعلیم و تربیت به سرعت در حال نهادینه شدن است. وارد شدن مولفه‌ای به نام پول به نظام آموزشی کشور، بسیار پیش‌تر از ۲۰۳۰ آغاز شده. گسترش تعداد مدارس پولی ذیل خصوصی‌سازی آموزش‌وپرورش، سالهاست دنبال می‌شود. تبعات قطعی این تغییر وضعیت، به مراتب وحشتناک‌تر از عوارض احتمالی ۲۰۳۰ است که مع‌الاسف دیده نمی‌شود.
بازاری شدن آموزش و‌پرورش، خودبخود مدارس را تبدیل به بنگاههایی برای کسب سود می‌کند. و برای کسب سود حداکثری، قطعاً از بسیاری اصو‌ل و قواعد ارزشی و تربیتی به نفع مولفه‌های جذب مشتری، عدول می‌شود. کمااینکه در بسیاری از مدارس غیرانتفاعی مشاهده کرده‌ایم و می‌کنیم.
هیچ فراموش نمی‌کنم استدلال مدیر آن مدرسه‌ی غیرانتفاعی را در حذف قرائت قرآن در صبحگاه؛ «بعضی اولیا خوششان نمی‌آید از این کار»!
از این قواعد شکلی بگیر تا روابط و مناسبات و محتواهای فاقد بار تربیتی یا ضدتربیتی!
این مصائبِ نقد و مشهود را دریابیم اگر دلسوز تعلیم و تربیتیم.

روح الله رشیدی

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار