سه شنبه ۳۱ام مرداد ۱۳۹۶ , Tuesday 22nd August 2017

خرداد ۱ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 119839

سهم احزاب از کرسی های شورای شهر تبریز/ نگاهی تحلیلی به گرایش های سیاسی منتخبان مردم

با اعلام نتایج انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی کلانشهر تبریز توجه ها به سمت گرایش سیاسی منتخبان مردم در پارلمان شهر جلب شد تا مشخص شود صاحبان جدید کرسی های شورای شهر تبریز در عمارت تاریخی بلدیه تبریز از چه گرایش هایی هستند.

به گزارش هم نوا به نقل از نصر، پس از شمارش و تجمیع آراء ۶۱۶ صندوق کلانشهر تبریز، ۱۳ عضو اصلی و ۸ عضو علی البدل شورای اسلامی شهر تبریز از طریق اطلاعیه صادره از فرمانداری تبریز ، اعلام شد.

این دوره از انتخابات شورای شهر تبریز را می توان دوره ای متفاوت و شگفتی ساز خواند چرا که بسیاری از افراد نام آشنا و با سابقه شوراهای ادوار گذشته تبریز موفق نشدند آرای لازم را برای حضور مجدد در صحن علنی شورای شهر تبریز کسب کننند.

همچنین برخی از چهره ها نیز در حالی موفق به کسب اکثریت آرا شدند که کمترین تبلیغات و هزینه ای را در ایام تبلیغات انجام داده بودند.

به منظور شناخت منتخبان جدید شهروندان تبریزی به اختصار هر یک از آنان را تبیین می کنیم:
اعضای اصلی:

۱)شهرام دبیری اسکویی؛ دارای گرایش سیاسی مستقل ، عضو فعلی و رئیس دوره چهارم شورای تبریز است، وی متخصص طب هسته ای بوده و مالک مدرن ترین بیمارستان تبریز و باشگاه ورزشی دبیری است.
۲)شکور اکبرنژاد؛ براساس لیست اصلاح طلبان تبریز به عنوان سر لیست امید معرفی شده است، وی دارای ۲ دوره سابقه فعالیت در شورای شهر تبریز بوده و به عنوان نماینده اسبق مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی از جمله نفرات شناخته شده به شمار می رود.
۳)فریدون بابائی اقدم؛ دارای گرایش سیاسی مستقل، عضو فعلی و رییس کمیسیون تحقیق، نظارت و بازرسی دوره چهارم شورای اسلامی تبریز، فعال حوزه مدیریت و برنامه ریزی شهری است، نام وی در بسیاری از لیست های مشترک ارائه شده نامزدهای انتخاباتی شورا دیده شد.
۴)محرم محمدزاده؛ معروف به (محرم عمی)، دارای گرایش سیاسی مستقل، وی که با اجرای برنامه تلویزیونی “کندیمیز” در شبکه سهند تبریز مشهور شد، با سفر به اکثر روستاهای استان به مطالبه و پیگیری مسائل روستاییان پرداخت از این رو محبوبیت خاصی را بین اهالی روستایی کسب کرد. به نظر می رسد وی با حس مسئولیت و پیگیری مطالبات قدم در راه انتخابات گذاشته و همین نکته باعث تبدیل وی به پدیده انتخاباتی دوره پنجم شورای اسلامی تبریز بین رقیبان قدر شده است.
۵)سعید دباغ نیکوخصلت؛ عضو لیست امید ارائه شده از سوی اصلاح طلبان، فعال حوزه تربیت بدنی و عضو هیات علمی دانشگاه تبریز است، وی یکی از نامزدهای انتخاباتی دوره گذشته مجلس شورای اسلامی بود که نتوانست به لیست امید وارد شود و با به حد نصاب نرسیدن آراء خود از ورود به مجلس بازماند.
۶)عبدالله تقی پور حلاجان؛ عضو لیست امید ارائه شده از سوی اصلاح طلبان، شهردار سابق منطقه ۵، مدیر عامل و عضو هیات مدیره سابق سازمان پارکها و فضای سبز کلانشهر تبریز و تحصیل کرده مدیریت استراتژیک، وی از جمله معدود نامزدهای انتخاباتی است که جزو خانواده بزرگ شهرداری تبریز به شورا راه یافته است.
۷)فرج محمدقلیزاده؛ عضو لیست امید ارائه شده از سوی اصلاح طلبان، شهردار سابق یکی از مناطق تبریز، حقوق دان و یکی از اصلی ترین گزینه های انتخاب شهردار در سال ۹۲، وی نیز از معدود نامزدهای انتخاباتی است که از مجموعه شهرداری تبریز به شورا راه یافته است.
۸)سونیا اندیش، عضو لیست امید ارائه شده از سوی اصلاح طلبان، تنها بانوی منتخب دوره پنجم شورای اسلامی تبریز، وی که با حضور در انتخابات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تبریز مشهور شد با فعالیت های خود در حوزه صنعت و تجارت، توانست رای اعتماد تجار و بازرگانان تبریز را کسب و وارد هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تبریز شود.
۹)محمدباقر بهشتی، عضو لیست امید ارائه شده از سوی اصلاح طلبان، عضو اسبق دوره های اول و دوم شورای اسلامی شهر تبریز، اقتصاد دان و عضو هیات علمی دانشگاه تبریز رئیس مرکز پژوهش های شورای شهر تبریز، وی در حوزه برنامه ریزی بودجه و اقتصاد شهری سابقه دیرینه ای دارد.
۱۰)کریم صادق زاده تبریزی؛ عضو لیست امید ارائه شده از سوی اصلاح طلبان، فعال و دبیر خانه کارگر تبریز، وی در انتخابات دوره های گذشته مجلس شورای اسلامی و شورای شهر شرکت داشته است که این دوره موفق به کسب رای اعتماد مردم تبریز شده است.
۱۱)علی آجودان زاده؛ دارای گرایش سیاسی اصول گرا، پزشک، وی پیش از این در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرده بود که موفق به کسب آراء مردم نشد.
۱۲)غلامحسین مسعودی ریحانی؛ عضو لیست امید ارائه شده از سوی اصلاح طلبان، وی نماینده اسبق مردم اهر و هریس در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی بوده است.
۱۳)محمد اشرف نیا؛ دارای گرایش سیاسی اصول گرا، معاون عمرانی آخرین استاندار دوره دهم، شهردار اسبق تبریز، وی از دومین کاندیدای اصولگرای راه یافته به شورای شهر تبریز است.

این گزارش حاکی است، بر اساس اعلام لیست های تبلیغاتی کاندیداها از بین منتخبان شورای اسلامی شهر تبریز در دور پنجم ۶۱ درصد سهم اصلاح طلبان، ۲۳ درصد مستقل و ۱۵ درصد هم اصولگرا هستند.

بدین ترتیب به نظر می رسد کرسی های شورای اسلامی شهر تبریز در این دوره بیشتر رنگ اصلاح طلبی به خود ببیند.

همچنین بر اساس نتایج اعلام شده تنها دو نفر از مجموع ۲۱ نفر حاضر در شورای دور چهارم تبریز موفق شده اند بار دیگر اعتماد شهروندان تبریزی را به خود جلب کنند.

 

توسط: نویده رئوف فرد

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار