سه شنبه ۳۱ام مرداد ۱۳۹۶ , Tuesday 22nd August 2017

اردیبهشت ۱۴ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 116361

اتاق فکر اقتصاد مقاومتی توسط نخبگان علمی کشور تشکیل شد

نشست هم اندیشی نخبگان آذربایجان شرقی با حضور مدیران بخش های دولتی و خصوصی و جمعی از نخبگان حوه های مختلف استان در مجتمع امام رضا (ع) شهرک شهید سلیمی برگزار شد.

به گزارش هم نوا، هسته اولین اجلاس نخبگان آذربایجان شرقی با بیش از هفتاد نفر از نخبگان علمی از جمله مخترعین برگزیده کشور، پژوهشگران و اندیشمندان حوزه های مختلف علم و فناوری، و همچنین جوانان نمونه کشوری در حوزه های فناوری، فرهنگی، ادبی و ورزشی برتر کشور با هدف بررسی توانمندی ها و نقش آفرینی نخبگان در تحقق اقتصاد مقاومتی در سالن کنفرانس مجتمع امام رضا (ع) شهرک صنعتی شهید سلیمی برگزار گردید.

در این جلسه با جمعی از مدیران صنایع نامی آذربایجان شرقی پیرامون اقتصاد مقاومتی و نقش آفرینی نخبگان در تحقق این مهم بحث و تبادل نظر شد.

دبیر جلسه اجلاس نخبگان به اهداف برگزاری اجلاس نخبگان اشاره کرد و گفت: این جلسه جهت همفکری و حل مشکلات مدیریت بحران و تصمیم گیری خلاقانه در شرایط نامطمئن اقتصادی کشور برگزار می شود که ایجاد حلقه وصل بین سرآمد ها و نخبگان استانی، ایجاد تعامل دوستی و همکاری، مطرح کردن مشکلات پیش روی نخبگان و عنوان کردن راه حل، ایجاد انگیزه جهت استمرار جلسات را می توان از جمله اهداف برگزاری این اجلاس نخبگان است.

“یوسف رفیعی بیرامی” اظهار داشت: نتیجه این اقدامات، برگزاری اولین جلسه هم اندیشی نخبگان با صاحبان صنایع و تشکیل «اتاق فکر» اقتصاد مقاومتی به دست نخبگان علمی کشور است. ایجاد اتاق فکر در سطح استان برای همفکری و تصمیم گیری مشترک نخبگان استان است تا نخبگان بتوانندطرح های پیشنهادی خود را در مقاطع بالای مدیریتی به تصویب برسانند.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه ها مبنی بر دستاورد های نخبگان آذربایجان شرقی اذعان داشت: برگزاری این نمایشگاه ها می تواند به جهت معارفه و تکوین و ارائه راه حل ها منجر به تبدیل توانمندی های دستی و فکری نخبگان به ثروت شود.

وی به ایجاد کمپین بازگشت نخبگان جهت مقابله با پدیده شوم فرار مغز ها خاطر نشان کرد و گفت: فرار مغز ها از جمله مشکلات بزرگ جماعت نخبه کشوری است که در نهایت منجر به خروج ارز از کشور می شود و سالانه میانگین صدهزار دلار تا یک میلیون دلار آسیب به کشور وارد می شود.

دبیر اجلاس نخبگان به آسیب شناسی مشکلات کشور اشاره کرد و افزود: نخبگان کشور ایران که خواص اصلی مملکت هستند و در مباحث مدیریتی کشور حرفی برای گفتن دارند، متولیانی از جمله کمسیون علوم و تحقیقات فناوری مجلس شورای اسلامی و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و… را حامیان اصلی خود در داخل کشور می دانند، اما با توجه به آمار های کمی و کیفی، نارضایتی هایی در خصوص حمایتی وجود دارد که سعی می شود در این جلسه به آن ها پرداخته شود.

بیرامی تاکید کرد: لازم است تا تسهیلات ارائه شده جهت حمایت نخبگان، بدون بروکراسی ها باشد.

مخترع برگزیده کشوری و رئیس اولین جلسه هم اندیشی نخبگان با صاحبان صنایع گفت: با توجه به نقش مهم و غیر قابل انکار نخبگان و فناوران کشور در اقتصاد مقاومتی گفت: در زمانی که فناوری های نوین جهان به این صورت مورد تحریم های ظالمانه قرار گرفته اند، می بایست نخبگان کشور میدان لازم را برای ارائه برنامه ها و فناوری های خود در داخل کشور داشته باشند و مورد حمایت زیرساخت های دولت قرار بگیرند.

“سید وحید صدرالدینی” به اهمیت تشکیل اتاق فکر اقتصاد مقاومتی نخبگان آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: طبق فرموده رهبر فرزانه انقلاب، نخبگان نباید منتظر ایده و طراحی دیگران باشند و می بایست وارد عمل شده و نظرات و برنامه های خود را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی ارائه نمایند؛ با تشکیل اتاق فکر اقتصاد مقاومتی نخبگان از امکان تدوین برنامه های هم فکری شده برای تحقق اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان و ارائه این برنامه های مدون به سازمان های زیربط و نهادهای تراز اول کشوری بهره مند خواهند بود.

وی اذعان داشت: در این جلسه مسائلی چون بررسی چالش ها و مشکلات نخبگان در خصوص ارائه و معرفی طرح ها و اختراعات به صاحبان صنایع و مدیران ارگان ها، لزوم میدان دهی به نخبگان برای اجرای طرح ها و برنامه های خود و مشارکت در مسائل جاری کشور، لزوم تشکیل اطاق فکر نخبگان برای ارائه نظرات و برنامه ها در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان و لزوم ایجاد امکان ارتباط کتبی نخبگان با نهاد مقام معظم رهبری برای ارائه طرح ها و برنامه های تدوین شده به وسیله نخبگان در تحقق اقتصاد مقاومتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این هم اندیشی و تشکیل اتاق فکر اقتصاد مقاومتی این است که به مسئولین اجرایی یادآوری شود اگر به فکر تحول و پیشرفت اقتصاد کشور می‌باشند باید راهکارهای علمی نخبگان را اجرا نمایند چرا که اگر بخواهیم مدیریت تحولات در دست جوانان و نخبگان دانشگاهی و حوزوی باشد باید تحول بر محور نخبگان ایجاد شود.

وی با بیان اینکه نخبگان کشور می‌توانند با ارائه راهکارهای جدید به تحول اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی شتاب دهند، تصریح کرد: ابزار علم و خلاقیت و ارائه طریق نخبگان جامعه نقش مؤثری در تحقق اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان خواهد داشت از طرفی وجود یک تشکیلات جهادی به مدیریت نخبگان با هدف برنامه‌ریزی مدون و ارائه آن به مسئولین اجرایی نیاز کشور است.

‎صدرالدینی تصریح کرد: تشکیل اتاق فکر اقتصاد مقاومتی، برای ارائه سیاست‌ها و نقشه راه اقتصادی در راستای تحقق توسعه اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی یک ضرورت است؛ اتاق فکر اقتصاد مقاومتی توسط نخبگان و فناوران مطرح و برگزیده کشوری تشکیل گشته است که با فعال شدن یک کارگروه تخصصی متشکل از جمعی از اقتصاد دانان و نخبگان دانشگاهی می تواند نقش محوری و بازوی مشورتی مناسبی برای نهادهای اجرایی ارکان نظام در تصمیم گیری‌ها و تصمیم‌سازی در حوزه اقتصاد مقاومتی ایفا نماید

وی در پایان گفت: در اتاق فکر با ایجاد یک سازوکار عینی و شفاف مفهوم اقتصاد مقاومتی درک می‌شود و نخبگان و اندیشمندان کشور بر اساس وظیفه‌ای که بر دوش آنان گذاشته می‌شود تجربه و سهم خود را در توسعه اقتصادی کشور با ارئه برنامه های مدون و همفکری شده ایفا خواهند نمود.

منبع: نصر نیوز

انتهای پیام/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار