سه شنبه ۳۱ام مرداد ۱۳۹۶ , Tuesday 22nd August 2017

اردیبهشت ۱۳ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 115926

در گفتگو با دکتر میلانی مطرح شد/

مشارکت اجتماعی شاه بیت غزل تبریز است

حسن میلانی، دکترای مدیریت استراتژیک مشارکت اجتماعی مؤثر شهروندان را یکی از شاه کلیدهای توسعه تبریز می داند.

 

به گزارش هم نوا، برای آشنایی بیش تر با مفاهیم و راهکارهای مد نظر این مدیر خوش سابقه در راستای ارتقای جایگاه تبریز با وی به گفتگو می نشینیم.

**  مشارکت اجتماعی موضوع مهمی است و طی چندین سال اخیر کم‌کم در بین نخبگان شهری و صاحبنظران جا باز کرده ولی انگار هوز تا عملیاتی شدن فاصله زیادی دارد؟

* حرف درستی است. از حرف تا عمل معمولاً در جامعه ما فاصله زیادی است و پر کردنش هم سخت است. مشارکت اجتماعی شاه بیت است. آن هم مشارکت همگانی مردم. ما نمی‌توانیم شعار مشارکت اجتماعی بدهیم و نخواهیم بخش­های قابل توجهی از جامعه ما در مدیریت شهری‌مان حتی حضور حداقلی داشته باشند. نمی‌شود برویم سراغ نیروهای متخصص جوان و بگوییم؛ پای کار باشید. ولی در بدنه مدیریت شهری‌مان جایگاهی درخور و قابل توجه به آن‌ها ندهیم.

مشارکت اجتماعی مؤثر شهروندان الزاماتی دارد که باید فراهم شود و فضا برای مشارکت باز شود. مردم الان بخواهند در مدیریت شهری ما مشارکت کنند، در کدام فضای مدیریتی ما نقش و جایگاهی دارند؟ کل‌اش یک انتخابات شورای شهر است که هر چهار سال یک بار، آن‌هم در یک روز برگزار می‌شود و تمام. این‌جاست که نقش شورای شهر پررنگ می‌شود. بنده معتقدم شورای شهر صرفاً ‌مسئول تصویب فلان طرح و فلان لایحه نیست. شورای شهر باید مرکز تسهیل مشارکت اجتماعی شهروندان باشد. یعنی اگر بخواهیم دری به روی مشارکت اجتماعی باز کنیم این در از شورای شهر باز می‌شود. شورای شهر باید با ارتباطات تنگاتنگ محله‌ای با تقویب تشکل‌های محلی و همچنین با ایجاد زمینه تصمیم‌سازی مردمی در تصویب لوایح شهری زمینه تقویت مشارکت اجتماعی را فراهم کند. من در مطلبی دیگر تأکید کرده­ام که باید برای بهره­مندی از تنوّع فرهنگی شهر تبریز که یکی از برکات و پتانسیل­های تبریز است، شورایاری محلی تشکیل شود. یعنی باید بروید و تک به تک معضلات را با مشارکت خود اهالی حل و فصل کنیم. این مشارکت نباشد، همین می­شود که همه از شهرداری و شورا انتظار دارند و منابع شهر هم پاسخگوی این انتظارات نیست. برگردیم به همان حرف پدران­مان که گفته­اند؛ «ائل گوجو، سئل گوجو».

 

** در حوزه اقتصاد شهری هم شاید بد نباشد حرف بزنیم. چون یکی از مسایل مبتلا به شهر ما عدم رشد اقتصاد شهری است. خصوصاً در این روزها که موضوع اشتغال در صدر گفتارهای اجتماعی و سیاسی است توجه به اقتصاد شهری بسیار حائز اهمیت باشد.

* البته که دارای اهمیت است. می­گویند در ایام عید و تعطیلات نوروز فقط ۳۰۰ پرواز از تبریز روانه ترکیه شده. حالا به این رقم اضافه کنید سفرهایی که با قطار و اتوبوس به مقصد ترکیه اتفاق افتاده را. حجم بسیار بالایی است و ارزی که خارج می‌شود را تصور کنید. اگر دقیق حساب کنیم با ارقام بسیار نجومی مواجه می‌شویم. چرا باید چنین اتفاقی بیفتد؟ مگر همین افراد نمی‌توانستند در همین آذربایجان خودمان که سرزیمن زیبا و آبادی است، تعطیلات‌شان را سپری کنند؟ مشکل این‌جاست که ما زیرساخت درست نکرده‌ایم. تبریز بهترین موقعیت گردشگری را داراست نه تنها برای گردشگران داخلی حتی برای گردشگران خارجی و شهروندان کشورهای همسایه. ولی چون زیرساخت‌ها درست نشده‌اند، فرصت‌ها از دست می‌رود. اقتصاد شهری وابسته به همین چیزهاست. اقتصاد شهری مثل لندن در سایه توریسم شکل گرفته، اقتصاد استانبول هم همین‌طور. تا نخواهیم زیرساخت‌ها را درست کنیم مشکل پابرجاست.

در ثانی جذب سرمایه­ گذاری یعنی اشتغال. جوان بیکار این شهر چه کار کند؟ صبح شرمنده از خانواده چشم باز کند و تا عصر همین­طور این طرف و آن طرف بگردد و شب هم با همان احساس شرمندگی و احساس بیهودگی بخوابد. معلوم است بعد از یک مدت برای رهایی از این همه احساس بد، به دنبال سرکوب این حس بد با تفریحات هیجانی می­رود و بعد هم خدای ناکرده مشکلات پشت مشکلات! غم بزرگی است که تبریز با این همه پتانسیل نتوانیم برای جوانان­مان شغل ایجاد کنیم.

** ممنون از این‌که وقت‌تان را در اختیار ما قرار دادید. در انتها اگر حرفی باقی مانده، خوشحال می‌شویم بشنویم.

* به نظر من گاهی باید ایستاد و یک سؤال از خود پرسید؟ این‌که آیا این طوری که من فکر می‌کنم و یا این‌طوری که من عمل می‌کنم، تنها طرز فکر و یا تنها راه درست است؟ درصدی هم به این احتمال فکر کنیم که شاید فکرها، ایده‌ها و راه‌های بهتر و مؤثرتری هم وجود دارد و ما به‌خاطر عادت و یا تعلق‌خاطر به یک ایده و یک عمل، از آن غافلیم. به اعتقاد من تبریز ایده‌های نو برای ادامه حیات اجتماعی و شهری‌اش می‌خواهد. به دنبال این ایده‌ها باشیم.

انتهای پیام/

برچسب‌هادیدگاهها (۰)آخرین اخبار