دوشنبه ۲۷ام آذر ۱۳۹۶ , Monday 18th December 2017

اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 115319

به مناسبت روز شورا/

هر چه بگندد نمکش می زنند، وای به روزی که بگندد نمک/ چرا کار شورای شهر تبریز به اینجا کشید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هم نوا، شورای اسلامی شهر و روستا با یک هدف کلی شکل گرفت، هدفی که سوای از بندها و تبصره ها در حقیقت منادی دفاع و حمایت از حقوق شهروندی در برابر خودکامگی احتمالی فردی به نام شهردار بود. زمانی که شوراها روی کار آمدند، وظایف بسیاری به آن ها محول شد، از انتخاب شهردار بگیرید تا عزل شهردار و رسیدگی به مصوبه ها و بودجه ها. اما کافیست ریز وظایف شوراها را که نگاه کنیم تا بیشتر پی به قدرت اجرایی این نهاد ببریم، اما در حالت کلی می توان فعالیت این نهاد را در دو حالت اساسنامه ای و عملی ارزیابی کرد. حالتی شبیه به رؤیا و واقعیت.

در اساسنامه آمده است: بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح ها و پیشنهادهای اصلاحی و راه حل های کاربردی در این زمینه‌ها جهت برنامه‌ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول ذیربط.

در عمل می بینیم که: اما ظاهرا اعضای شورای شهر تبریز از ابتدا تا به امروز معنی این بند را به خوبی متوجه نشده اند. کاش در این بند اشاره ای هم به این می شد، که نزاع لفظی و فیزیکی بر سر اینکه کدام یک از اعضای شورای شهر موظف است در تور یک هفته ای فلان مسافرت خارجی که برای آشنایی با کم و کاستی های تبریز برگزار می شود، انجام وظیفه کند، جزء ضروریات نیست.

در اساس نامه آمده است: نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا و طرح های مصوب در امور شهرداری و سایر سازمان های خدماتی در صورتی که این نظارت مخل جریان عادی این امور نگردد، یکی دیگر از وظایفی است که برای شوراهای شهر و روستا تعریف شده است.

در عمل می بینیم که : آنچه طی این سال ها به خصوص در دوره اخیر شورا دیدیم و شنیدیم، نه نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا بود و نه پیگیری طرح های مصوب شهرداری، بلکه فرافکنی، پاک کردن صورت مسأله بود. البته این نکته را هم نباید از یاد ببریم که اعضای شوراها ظاهرا علاقه وافری به حرفه خبرنگاری دارند و به خصوص روزهای یکشنبه در صحن شورا به دلیل همزاد پنداری بالای خود با خبرنگاران، گاه جایگاهشان را فراموش می کردند و شروع به نقد و تحلیل مسائل می کردند. بین خودمان باشد، به گمانم شرم و حیا به خرج می دادند، وگرنه در همان صحن علنی می توانستند، بعد از طرح مسائل راهکارهای ما خبرنگاران را هم در حل مسائل شهری بشنوند.

 

در اساسنامه آمده است: نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمایه و دارایی های نقدی، جنسی و اموال منقول و غیرمنقول شهرداری و همچنین نظارت بر حساب درآمد و هزینه آنها به گونه‌ای که مخل جریان عادی امور شهرداری نباشد.

 

در عمل می بینیم که: نظارت بر حسن تقسیم دارایی ها و سرمایه های منقول و غیر منقول ارث پدری شهرداری و شورای شهر و احتساب میزان سود و زیان پروژه ها در راستای خدمت به خانواده بزرگ شورا اصلی ترین دغدغه این بزرگواران بود و این همه مطالبه گری و پیگیری شان واقعا جای بسی تشکر دارد.

 

از اعضای قبلی و فعلی شورای شهر تبریز که گذشت، اما امید داریم مهمان های جدید ساختمان عمارت شهرداری قبل از اینکه طعم لذت شورایی بودن را درک کنند، طعم تلخ رسوایی را هم به خاطر بسپارند.

 

ساناز شهابی

 

 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار