یکشنبه ۲۹ام مهر ۱۳۹۷ , Sunday 21st October 2018

اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 115298

دور جدید “اتابک پارکنین تراژدیسی” در تبریز روی صحنه می رود

به دنبال استقبال گسترده ی علاقمندان به هنرهای نمایشی، دور جدید نمایش "اتابک پارکنین تراژدیسی" از یکشنبه دهم اردیبهشت ماه در تبریز به روی صحنه می رود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هم نوا، نمایش “اتابک پارکنین تراژدیسی” نوشته ی مرتضی هاشم پور به کارگردانی سیروس مصطفی قرار است از دهم اردیبهشت ماه به مدت یک هفته همه روزه از ساعت ۱۹ در سالن اصلی تئاتر شهر تبریز دوباره به روی صحنه رود.

اتابک پارکنین تراژدیسی، دقایقی از کشمکش های درونی ستارخان، سردار ملی انقلاب مشروطه را به نمایش می گذراد که در پارک اتابک تهران محصور شده و در اقدامی نابهنگام از طرف دولت به تحویل سلاح وادار می شود.

ستارخان طی مقاومت برای تحویل سلاح و درگیری هوادارانش با نیروهای دولتی، از سوی افرادی ناشناس از ناحیه پا مجروح و خانه نشین شده و بر اثر همین زخم چندی بعد چشم از جهان فرو می بندند.

این نمایش با ایده ای خلاقانه، روایت درون ستارخان را در یکی از بحرانی ترین مقطع زندگی اش بهع تصوی رم ی کشد

اتابک پارکنین تراژدیسی، به دنبال دو سال کار پژوهشی و پس از ۹ بار بازنویسی متن نمایشنامه به زبان ترکی آماده اجرا شده است.

این نمایش حاصل دغدغه های ۵ ساله ی مجموعه ی گروه تئاتر آینا و تلاش های استاد سیدمرتضی هاشم پور، نویسنده نمایش بوده که با ظرافت و دقت بسیار آماده و در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

“اتابک پارکنین تراژدیسی” سعی می کند با تلفیق وقایع مستند تاریخی و نیز مایه های ظریف هنری و نمایشی، ضمن تبیین جنبه های مختلف مجاهدت های ستارخان و یارانش، مخاطبان را به چالش بازیابی هویت تاریخی خود دعوت نماید.

استفاده از پنج کارکاتر ستارخان و بهره جستن از موسیقی حزن‌انگیز عاشیق برای بیان تراژدی حماسه‌ی قهرمانان آذربایجان از ویژگی‌های بارز این نمایش است که زوایای مختلف دلیل عزیمت مجاهدان تبریزی به تهران، نقش استعمار و استبداد، دلایل خلع سلاح و در نهایت شهادت آنان را به نمایش می گذارد.

برچسب‌ها, , ,

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار