جمعه ۲۹ام تیر ۱۳۹۷ , Friday 20th July 2018

فروردین ۹ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 113687

ضعف دولت یازدهم در بکارگیری از قدرت نرم در عرصه سیاست خارجی/دولت از قدرت منطقه ای نظام بهره نمی گیرد

به گزارش هم نوا به نقل از فارس، احمد علیرضابیگی، در تشریح عملکرد دولت یازدهم در حوزه سیاست خارجی، اظهار داشت: ایران به واسطه ظرفیت‌های بسیار خوب  و قدرت نرم انقلاب اسلامی، جایگاه خوبی در میان کشورهای منطقه دارد و این  مسئله موجب شده که بتوانیم حوزه اثرگذاری خودمان را در مقیاس وسیع تری شاهد باشیم تا بتوانیم در معادلات بین‌المللی با قوت و قدرت بیشتری نقش آفرینی کنیم.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متأسفانه با وجود این که ایران در شرایط کنونی در نقطه برتری در عرصه منطقه ای قرار دارد، از این ظرفیت های استفاده نمی شود و این موجب شده کشورهای غربی و اروپایی در ارتباط با ایران دست بالاتر را بگیرند.

وی گفت: عدم باور ظرفیت های منطقه ای در ابعاد و حوزه های دیگر سیاسی خارجی کشورمان نیز نمود پیدا کرده است، از این رو حضور وزرا در خانه سفیر یک کشور، نشان دهنده ضعف در این عرصه است.

علیرضا بیگی ادامه داد: از طرف دیگر اخیرا مسئله عدم دیدار رئیس جمهور با مقامات کره شمالی مطرح شد، این در حالی است که کره شمالی در دوران سخت جنگ تحمیلی، از کشورمان حمایت تسلیحاتی انجام می داد، حال صرف اینکه مراودات ایران و کره شمالی شاید به مذاق چند کشور غربی خوش نیاید، نباید روابطمان را با این کشور بر هم بزنیم.

وی افزود: از طرف دیگر برخی نقاط مثبت در عرصه سیاست خارجی دولت یازدهم به چشم می خورد، به طوری مثل برگزاری کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین، تلاشی ارزشمند برای تقویت قدرت نرم جمهوری اسلامی بود و تمام جهانیان دیدند که رهبران سیاسی منطقه برای حضور در این کنفراس به ایران آمدند.

علیرضا بیگی ادامه داد: ایران به کشورهای دنیا اراده خود در موضوعات منطقه از جمله لبنان و سوریه را قبولاند، البته رویکرد ایران مبتنی بر منافع این کشورها بوده، مثلا جمهوری اسلامی در بحث سوریه از گام نخست بر مذاکرات سیاسی تأکید می کرد، اما کشورهای غربی و عربی با حمایت از تروریست‌ها به دنبال راه کار نظامی بودند، که در نهایت این کشورها نیز به مذاکرات سیاسی رضایت دادند.

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار