دوشنبه ۲ام مهر ۱۳۹۷ , Monday 24th September 2018

فروردین ۸ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 113629

از ریختن آب چهل‌ یاسین بر مزارع تا پریدن از روی آب

<div class="col-lg-24 col-md-24 col-sm-18 col-xs-36">
<div class="Text"><span id="ContentPlaceHolder1_litLead">نوروزخوانی، پخت سمنو و شیرینی‌های محلی، خواندن چهل‌ یاسین و پاشیدن آن بر مزارع و آماده‌سازی خوانچه‌هاى عیدانه از جمله مراسمی است که در ایام نوروز در استان آذربایجان شرقی رایج است.</span></div>
</div>
<div class="col-lg-12 col-md-12 col-sm-18 col-xs-36"></div>

به گزارش هم نوا به نقل از خبرگزاری خانه ملت محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر با اشاره به اینکه مراسم آیین نوروز مردم دیار آذربایجان خصوصا شهر تبریز همیشه زبانزد عام و خاص بوده است، گفت: در آستانه نوروز “تکم‌چی‌ها” یا “سایاچى‌ها” به مردم مژده رسیدن بهار را سر مى‌دهند و با خواندن شعرهای محلی خانواده‌ها را ترغیب برای استقبال از نوروز می‌کنند.

وی با بیان اینکه مردم در شب چهارشنبه آخر سال از روی آتش و در روز چهارشنبه آخر سال از روی آب می‌پریدند، اظهار کرد: ‌پریدن افراد از روی آتش نشانه طلب روشنایی و ‌پریدن از روی آب نشانه طلب زلالی و شفافیت از خداوند بود که مردم به آن اعتقاد داشتند.

وی ادامه داد: پخت سمنو و شیرینی‌های محلی مانند باقلوا، گز، نخودچی، برنجی، کلوچه و غیره از دیگر سنت‌های نوروزی دیار آذربایجان است که توسط بانوان و ۱۰ روز مانده به عید نوروز صورت می‌گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم  با اشاره به اینکه در تبریز سفره هفت سین به سبک امروزی امری معمول نبود، افزود: عموما سفره عید نوروز مردم با نمادهایى مانند آینه، تخم‌مرغ، سمنو، سبزه، شیرینی و غیره تزئین میشد.

سعیدی با بیان اینکه در گذشته اکثر مردم در لحظه تحویل سال نو به مسجد می‌رفتند و سوره یاسین را چهل بار ‌خوانده و به ظرف آب فوت می‌کردند، اظهار کرد: مردم آب چهل‌ یاسین را به عنوان تبرک و شفا می‌نوشیدند و در این بین آب تبرک را گوشه و کنار خانه و مزارع مى‌ریزند زیرا اعتقاد دارند که موجب دفع آفات می‎شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن بیان اینکه در تبریز رسم است که کودکان صبح روز عید، کیسه کوچکى برداشته و به بازدید خانه‌هاى اقوام می‌روند و صاحب‌خانه‌ها نیز چیزهایی مثل تخم‌مرغ رنگی، گردو، شیرینى و گاهی پول به آنها مى‌دهند، خاطرنشان کرد: آماده کردن خوانچه‌هاى عیدانه از دیگر آداب و رسوم نوروز تلقی می‌شود؛ هر خوانچه شامل پارچه، کفش، شیرینی، برنج خام و غیره است که براى عروس خانواده، دختر خانواده و اقوام نزدیک که تازه ازدواج کرده مى‌فرستند./

برچسب‌ها, , ,دیدگاهها (۰)آخرین اخبار