شنبه ۳۱ام شهریور ۱۳۹۷ , Saturday 22nd September 2018

اسفند ۹ام, ۱۳۹۵

کد خبر : 111078

ستاره بنزین تا پایان سال در پالایشگاه خلیج فارس روشن نمی‌شود

درحالی که موضوع بنزین سازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در فواصل زمانی مختلف از سوی مسئولین داده و گفته شده بود با بهره برداری از واحد تقطیر، فاز نخست پالایشگاه با تولید روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد، اما گویا قبل از نوروز ۱۳۹۶، شاهد بنزین سازی در این پالایشگاه نخواهیم بود.

به گزارش هم نوا، عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردههای نفتی در آخرین نشست خبری خود که حدود یک ماه پیش برگزار شد از روشن شدن  نخستین کوره واحد بنزینسازی پالایشگاه خلیج فارس خبر داد و گفت واحد بنزینسازی پالایشگاه خلیج فارس پیشراهاندازی شده و امیدواریم در سال آینده بنزین هم جزو محصولات صادراتی ما باشد.

هرچند به گفته معاون شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، تعداد کوره‌های روشن پالایشگاه ستاره خلیج فارس به سه عدد افزایش یافته است، اما بنزین‌سازی این پالایشگاه تا قبل از عید محقق نمی‌شود.

شاهرخ خسروانی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه روشن شدن کوره به معنی این است که پالایشگاه وارد فاز راه اندازی شده است، افزود: فاز راه اندازی زمان خاص خودش را می برد. در حال حاضر اقدامات راه اندازی  ۳ کوره انجام شده است، کاتالیست قسمت تصفیه نفتا را نیز بارگیری کردند و خوراک نفتای ترش وارد واحد شده که همه این اقدامات در راستای تکمیل فرآیند واحد بنزین سازی این پالایشگاه انجام می شود.

وی با بیان اینکه  قبل از عید از پالایشگاه ستاره خلیج فارس بنزین تولید نمی‌شود، اظهار کرد: تولید بنزین به مفهومی که در ذهن وجود دارد قبل از عید از این پالایشگاه  بعید است، البته کارهای آن ۲۴ ساعته و طبق برنامه پیش می‌رود و پیش راه اندازی و راه اندازی طبق برنامه درحال انجام است.

بر اساس این گزارش، فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس قابلیت فرآورش روزانه ١٢٠ هزار بشکه میعانات گازی و تولید روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو ۴، ۴,۵ میلیون لیتر گازوییل یورو ۴ و یک میلیون لیتر نفت سفید یورو ۴ و یک میلیون و ٣٠٠ هزار لیتر گاز مایع یورو ۴ را دارد و گفته می شود واردات بنزین با تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان سال ۱۳۹۶ متوقف خواهد شد.

برچسب‌ها, ,دیدگاهها (۰)آخرین اخبار