پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۲, ۱۳۹۷ / November 13, 2018

بو یِکّه لیخ دا، دی با …

در آلودگی هوا با توجه به نوع ششش تعطیلی اعلام می‌شود و بین شش نیمه اول سال و نیمه دوم سال توفیر است. راستش این درجه بندی شش‌ها هم سیاسی است. شما فکر کنید اگر جامعه به سوی پیری نمی رفت به جای کودکستان پارک های محله که محل تجمع بازنشستگان را تعطیل اعلام می کردیم .

سیدرضا علوی 

ما ایرانی ها در دو چیز با همه آدم های دنیا متفاوت هستیم. اولا همه چیز ما سیاسی است. همه چیز که می گویم واقعا همه چیزمان، از نان روز گرفته تا لحاف شب و اعضای بدن مثل کلیه و روده و نرخ ارز و قیمت نفت و  ارزش مکانی ارقام. بگذارید این ارزش مکانی ارقام را برایتان عرض کنم که ارزش ارقام ما سیاسی است، مثلا در دولت جناب محمودخان میلیاردها تومان اختلاس شد و در دولت حسن آقای خودمان مسئله حقوق های میلیونی مطرح شد که مشخصا میلیارد از میلیون ارزش مکانی بیشتر دارد اما به نظر یک عده این میلیون از آن میلیارد خیلی بیشتر و فاجعه آمیز بوده است، جناح مقابل حسن آقا دکل نفت گم شده را ول کردند، چسبیدند به حقوق نامتعارف که قابل برگشت است. برعکس دکل نفتی که اصلا نبوده که قابل برگشت باشد والبته ایضا مسایلی که از طرف حسن آقا و طرفدارنش مطرح می شود جنبه سیاسی دارد .

دوم اعضای بدن ما ایرانی ها با اعضای بدن دیگران فرق دارد. مثلا در امریکا یک نوع شش داریم؛ شش امریکایی با یک درجه مشخص به آلودگی هوا حساس است و اگر لازم باشد دولت آنها از تمام شش ها مراقبت می‌کند که آسیب نبیند. یعنی قانون آنها برای همه یکسان است و به قول رئیس جمهور خودمان ماده تبصره استثنایی ندارد. اما شش ایرانی یک نوع که نیست، درجه بندی دارد. مانند کاشی و موزاییک یا شهروند ایرانی که درجه‌بندی دارد، زیر فقری و روی فقری یا خودی و غیر خودی، مثلا شش تهرانی نسبت به شش اراکی و تبریزی فرق دارد حساس‌تر و نازک‌تر است؛ طوری که اگر در تهران آلودگی به صد برسد ادارات دولتی و مدارس تعطیل می‌شود آن هم بدون واهمه و ترس به مدت یک هفته، اما در تبریز شهر نوبرها یا همان اولین‌ها اگر به دویست هم برسد از تعطیلی خبری نیست. تازه در خود تبریز انواع شش داریم، شِش تا یازده ساله نیمه اول  یک سیستم دارد و شُش یازده ساله از نیمه دوم به بعد یک سیستم مجاز دارد و حساسیتش به آلودگی هزار برابر می شود و شش جوان یک سیستم دارد و شش بزرگسال و کهنسال هم یک سیستم دیگر. به این دلیل است که در آلودگی هوا با توجه به نوع ششش تعطیلی اعلام می‌شود و بین شش نیمه اول سال و نیمه دوم سال توفیر است. راستش این درجه بندی شش‌ها هم سیاسی است. شما فکر کنید اگر جامعه به سوی پیری نمی رفت به جای کودکستان پارک های محله که محل تجمع بازنشستگان را تعطیل اعلام می کردیم .

این دانشمندان نادان غربی که رشد را بررسی کردند احمق ها نفهمیدند که رشد شش از نیمه دوم یازده سالگی با یک جهش ژنتیکی چنان سرتق می شود که خود سرب را هم بهش بدهیم می تواند آن را استنشاق کند و آسیبی نبیند. حتی در برخی از مناطق ایران افرادی داریم که سرب‌خوار هستند و شش آنها مثل ساعت می زند.  عزیزم ایراد نگیر اون شش که بتواند تحمل سرب خاص را بکند میتواند مثل قلب هم بزند دیگر!

من هر چه فکر می کنم و می اندیشم  باورم نمی شود که بین شش و کلیه من با شش و کلیه فرهاد باغشمال فرق باشد شاید مسئولین یک جایی اشتباه کرده اند که اینگونه عمل می کنند .

راستش من خودم درکودکی یک بار دچار توهم اندازه اعضای بدن آدم ها شده بودم که برایتان ماجرا را عرض می کنم؛ یک روز که کنار پیرمردها نشسته بودم، چراغعلی بیگ به اسدالله گفت که “ب-ز” چیزهای دارد این اندازه. اندازه دستان چراغعلی بیگ اندازه یک هندوانه متوسط را نشان می داد. از آن روز تا دو هفته من و یک عده از دوستانم که این حرف را از من شنیده بودند دنبال “ب-ز”  و حل معمای هندوانه های او بودیم که اگر چیزهای ایشان اندازه هندوانه است چرا از پشت شلوارش معلوم نیست و یا خوب است چیزهای با آن اندازه باعث کشیدگی فلانی به پایین نمی شود یا “ب-ز”…؛ بدبخت “ب-ز”  از  دست ما آسایش نداشت هر کجا می رفت زیر ذربین ما بود تا شکایت برد به دایی اسی و ایشان گوش حقیر را گرفت که چرا دنبال فلانی هستی ما هم راست و حسینی گفتم به جهت اینکه چراغ علی بیگ می گوید چیزهای او اندازه هندوانه است دایی خندید و گفت آن کنایه است از نترسی و شجاعت والا ما آدم ها فیل که نیستیم تحمل چیزهای بزرگ را داشته باشیم .

می گویم نکند مسئولین ما فرق کنایه و  حقیقت را تشخیص نمی دهند و چون شنیدن شش کودک لطیف است فکر می کنند که شش نوجوان زمخت است بابا چکش که نیست روی لطیف و سخت اثر متفاوت داشته باشد سم هوا روی همه یک اثر دارد به خدا .

تازه این را هم به مسئولین عزیزتر از جانم بگویم که وقتی می‌گویند گوش فلانی تیز است به این معنی نیست که گوش آن شخص می تواند آلت قتاله باشد، نه منظور این است که خوب می شنود. فردا طرف را نگیریم که با گوشش آدم کشته است .

منبع: هفته نامه آذرپیام 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *