پایگاه خبری - تحلیلی هم‌نوا

خرداد ۳, ۱۳۹۸ / May 24, 2019

وزیر بهداشت:

۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز داخل کشور تولید می‌شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه زیرساخت‌های درمانی و بهداشتی در کشور افزایش یافته است گفت: اکنون ۹۷ درصد از داروهای موردنیاز با توانمندی متخصصان داخلی تولید می‌شود.

به گزارش همنوا به نقل از تسنیم، سعید نمکی صبح امروز در نشست مسئولان دستگاه‌های اجرایی استانبوشهر به دستاوردهای انقلاب اسلامی در ۴۰ سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: دستاوردهای انقلاب اسلامی در همه عرصه‌ها قابل توجه است که در عرصه سلامت شاخص‌ها ارتقاء یافته است.

وی با بیان اینکه در اوائل انقلاب از هر ۱۰۰۰ تولد ۱۲۰ نوزاد به یک ماهگی و ۱۷۴ کودک به ۵ سالکی نمی‌رسید کفت: در سال ۱۳۵۷ از هر ۱۰۰هزار مادر باردار، ۲۴۵ نفر جان خود را از دست می‌داد که امروز این شاخص‌ها به یک‌دهم کاهش‌یافته است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تولید ۹۷  درصد داروهای موردنیاز داخل کشور خبر داد و افزود: در سال ۱۳۵۷ فقط ۲۵ درصد از داروی موردنیاز در داخل تولید می‌شد ولی  اکنون ۹۷  درصد از داروهای موردنیاز  با توانمندی  متخصصان داخلی تولید می‌شود.

نمکی از پوشش ۱۰۰ درصدی واکسیناسیون کودکان خبر داد و بیان کرد: اکنون بیش از ۱۸ هزار واحد مرکز درمانی ارائه خدمات در روستاها و شهرهای می‌دهند.

وی، با اشاره به آغاز بسیج همگانی مبارزه با فشارخون گفت: برای کنترل بیماری‌های غیر واگیر نیازمند اقدامات بین بخشی و مشارکت سازمان‌های مردم نهاد هستیم  که در بهار سال آینده  نخستین  طرح پیشگیری از بیماری قلبی تحت عنوان بسیج همگانی برای مبارزه با فشارخون آغاز می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه حداقل ۴۰ درصد از افراد مبتلا به فشارخون از بیماری خودآگاهی ندارند تصریح کرد: این بیماری که قاتل خاموش  است با علائمی مانند سکته‌های قلبی و مغزی نمودار می‌شود.

نمکی افزود:با پیشگیری از بیماری فشار خون می‌توانیم از هزینه‌های سنگین و پیامدهای دیگر جلوگیری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب