پایگاه خبری - تحلیلی هم‌نوا

خرداد ۳۰, ۱۳۹۸ / June 20, 2019

نگاهی متفاوت به عملکرد تراکتورسازان تبریزی در پنجره نقل و انتقالات لیگ برتر

مهیار فاضل
سرخپوشان تبریزی حالا برخلاف فصل پیش، تیمی قدرتمند در اختیار دارند. تیمی که در نقل و انتقالات تابستانی عملکرد رضایت‌ بخشی داشته و با 12 خرید، چهار سرباز و دیگر ستاره ها، رقیبی جدی برای مدعیان قهرمانی است.

 

 

 سرخپوشان آذربایجان حالا برخلاف فصل پیش، تیمی قدرتمند در اختیار دارند. تیمی که در نقل و انتقالات تابستانی عملکرد رضایت‌ بخشی داشته و با ۱۲ خرید، چهار سرباز و دیگر ستاره ها، رقیبی جدی برای مدعیان قهرمانی است. اکنون بد نیست نگاه دقیق تری به عملکرد تراکتورسازان تبریزی در پنجره نقل و انتقالات هجدهمین دوره مسابقات لیگ برتر خلیج فارس داشته باشیم. 

 

فصلی سراسر کابوس برای قرمزپوشان

تراکتورسازان فصل پیش ناامید کننده ترین تجربه خود در تاریخ ورود این باشگاه به لیگ برتر را داشتند. آنها هیچگاه، به جز اولین دوره حضور در لیگ برتر، به این حد از آسیب پذیری نرسیده بودند. تیمی که افتخار سه بار نائب قهرمانی لیگ برتر را در کارنامه دارد، هفدهمین دوره از مسابقات جام خلیج فارس را در حالی به پایان رساند که در مجموع ۳۰ بازی انجام شده فقط هشت بار مستطیل سبز را به عنوان تیم غالب ترک کرده و صاحب یکی از شکننده ترین خطوط دفاعی لیگ برتر بود.

 

سرخپوشان تبریزی که از بدو ورود به لیگ برتر به شور و نشاط هوادارانشان مشهور بودند، فصل پیش محبوبیت خود را تا حد زیادی از دست دادند. گذشت زمان و یک سری از رویداد ها دست به دست هم داند تا نه برای هواداران خود جذابیتی داشته باشند و نه یک مدعی جدی برای به خانه بردن جام باشند. اشتباهات مدیریتی، بدشانسی، محرومیت ها، بی تفاوتی ستاره های حاضر به وضعیت تیم و البته ضعف در کادر فنی، برخی از مشکلاتی بودند که دست به دست هم دادند و تجربه یک فصل سراسر کابوس را برای تراکتوری ها رقم زدند.

اما بحران فصل هفدهم نه تنها حضور تراکتوری ها در لیگ برتر را با شک و تردید روبرو کرد بلکه هویت باشگاه را نشانه گرفت.

شروع دوباره برای سرخ پوشان تبریزی و هواداران ناامیدشان از خرداد ماه سال ۹۷ اتفاق افتاد، زمانی که محمدرضا زنوزی پس از کش و قوس های فراوان توانست مالکیت این باشگاه را برعهده بگیرد تا یکی از متمول ترین مدیران فوتبالی در سال های اخیر سکان مدیریت تیم پرطرفدار تبریزی را بر عهده بگیرد. وی که سکان دار باشگاه همشهری گسترش فولاد هم بود، تصمیم به واگذاری این باشگاه گرفت تا همه ذهن خود را معطوف به تراکتورسازی کند.

بهترین جایگزین ها

بسته شدن پنجره نقل و انتقالات به روی تراکتورسازان در فصل هفدهم بستر را برای خالی ماندن لیست این تیم از ستاره را فراهم کرد. بنابراین مالک جدید باشگاه به عنوان اولین حرکت پست به پست ترکیب تیم را با درجه یک ترین بازیکنان ایرانی پر کرد و پست های باقی مانده را هم به ستاره های خارجی واگذار کرد.

 

محسن فروزان، دوباره سوار بر تراکتور تبریزی

محسن فروزان دروازه بان سابق این تیم با امضای قراردادی سه ساله توانست لقب اولین خرید تراکتور خصوصی را به خود اختصاص دهد و خیال تراکتورسازان و هوادارانشان را از دروازه راحت کند.

این دروازه بان ۳۰ ساله رشتی، با سابقه چهار ساله حضور در تبریز آشنایی خوبی با فوتبال این دیار دارد و ضمن اینکه در دوره‌ های یازدهم و دوازدهم لیگ برتر در تیم تراکتورسازی حضور داشته، دو فصل نیز در گسترش فولاد، دیگر تیم تبریزی، بازی کرده است.

فروزان همچنین سابقه بازی در تیم های پگاه گیلان، ملوان بندرانزلی، داماش گیلان، استقلال تهران، سیاه جامگان(قرضی)، راه آهن تهران، خونه به خونه بابل، صبای قم و پارس جنوبی جم را نیز در کارنامه دارد. گفتنی است فروزان  دروازه بان تیم ملی نوجوانان، جوانان، و بزرگسالان هم بوده است. فروزان فصل موفقی در تیم پارس جنوبی جم داشته و قصد دارد در تیم فوتبال تراکتورسازی هم خوش بدرخشد.

 

علیرضا نقی زاده

علیرضا نقی زاده دومین خرید تراکتورسازان برای فصل هجدهم بود که با یک قرار داد سه ساله به عنوان هافبک دفاعی به سرخ پوشان پیوست.

این بازیکن ۲۶ ساله تبریزی سابقه بازی در تیم های سیاه جامگان مشهد و گسترش فولاد تبریز را نیز در کارنامه دارد و در ترکیب تیم های ملی جوانان و امید نیز حضور داشته است.

 

محمد طیبی

محمد طیبی سومین خرید تیم تراکتورسازی محسوب می شود. این بازیکن با تیم تبریزی قرارداد ۲ ساله منعقد کرده است.

طیبی مدافع سابق تیم های القطر قطر، پارس جنوبی جم و استقلال خوزستان بوده است و مسئولین باشگاه تراکتورسازی با جذب این بازیکن قصد دارند خط دفاع خود را برای فصل جدید تقویت کنند.

طیبی علاوه بر حضور در این تیم ها سابقه حضور در تیم ملی ایران را نیز داراست.

 

علی عبدالله زاده

علی عبدالله‌زاده ۲۵ ساله فوتبال حرفه‌ای خود را در صنعت نفت آبادان آغاز کرده است و در سال‌های اخیر یکی از بهترین بازیکنان تیمش محسوب می‌شد. گفته می شد عبدالله زاده مد نظر تیم های تراکتور سازی تبریز و فولاد خوزستان بوده که بعد از توافق با باشگاه تراکتور سازی با امضای قراردی دو ساله به جمع پر ستارهتراکتورسازان پیوست.

عبدالله زاده علاوه بر حضور پیوسته در صنعت نفت آبادان سابقه بازی در تیم ملی جوانان و تیم ملی امید را نیز داراست.

 

محمد اهل شاخه

بازیکن ۲۵ ساله کهدر پست دفاع بازی می کند و با امضای قراردادی ۳ ساله به جمع تراکتوری ها اضافه شده بود،  با اجرای چند بازی از جمع تراکتوری ها جدا و با قراردادی سه ساله به تیم همشهری، ماشین سازی تبریز، پیوست.

اهل شاخه سابقه بازی در تیم فولاد خوزستان را نیز در پرونده خود دارد.

 

مسعود شجاعی

بازیکن ۳۴ ساله تیم ملی که سکان کاپیتانی را در بازی های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هدایت می کرد با قرار دادی سه ساله به تراکتور سازی پیوست.

شجاعی که اغلب در نقش هافبک راست بازی می کند، سابقه حضور در تیم های باشگاهی مانند الشارجه، اوساسونا، لاس پالماس، پانیونیوس و تیم ملی ایران را دارد.

 

اشکان دژاگه

ستاره ۳۲ ساله و محبوب تیم ملی که نقش کاپیتان دوم تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را ایفا می کرد با قراردادی سه ساله به تراکتورسازان تبریزی پیوست تا در نقش هافبک هجومی پرونده عملکرد سرخپوشان تبریزی را در پنجره نقل و انتقالات تابستانی درخشان تر کند.

دژاگه سابقه حضور در باشگاه های هرتابرلین، وولفسبورگ، فولام، العربی،ناتینگهام فارست و همچنین تیم های ملی زیر ۲۱ سال آلمان و تیم ملی بزرگسالان ایران را دارد.

 

خارجی های تراکتور،ستاره هایی با نام و آوازه ای به حد لیگ ایران

خارجی های تراکتور در حد لیگ ایران نام و آوازه قابل قبولی دارند ولی باید توانایی هایشان را در مستطیل سبز به اثبات برسانند.

هری فورستر

ستاره پرآوازه انگلیسی که سابقه حضور در تیم های باشگاهی برنتفورد، رنجرز و تیم ملی فوتبال زیر ۱۷ سال انگلستان را در کارنامه خود دارد با قراردادی دوساله به تراکتورسازان تبریزی پیوست. فورستر در طول پنج هفته حضور خود در جمع قرمزپوشان کار چندان جالبی برای تیم خود انجام نداد خبر ها حاکی از نارضایتی جان توشاک، سرمربی وقت تراکتورسازان، از عملکرد او بود. سرانجام هری فورستر با رضایت دوطرفه به جمع ماشین سازان همشهری پیوست.

 

آنتونی استوکس؛ گلزنی خوش تکنیک

آنتونی استوکس مهاجم ایرلندی،دومین خرید خارجی تراکتور سازان بود.

وی پیش بر این سابقه حضور در تیم ملی ایرلند را نیز در کارنامه داشت. برخلاف عملکرد خوبش در تراکتورسازی فصل پیش در تیم خود عملکرد چندان مطلوبی در امر گلزنی نداشت چرا که در مجموع ۹ بازی انجام داده برا کشورش موفق به گلزنی نشده بود. با این حال با به ثمر رساندن هشت گل تا هفته نهم لیگ برتر فوتبال ایران آقای گل این رقابت ها تا آن زمان به حساب می آمد. او که در حوالی هفته نهم لیگ برتر به مرخصی رفته بود بعلت مشکلات خانوادگی مجبور به ترک تراکتور سازی شد اما اخیرا به این تیم بازگشته و در ترکیب این تیم قرار گرفته است.

 

یوکیا سوگیتا، سوباسا این بار در تبریز

مهاجم ۲۵ ساله تراکتور سازی که اولین بازیکن ژاپنی تاریخ فوتبال ایران به حساب می رفت با قراردادی سه ساله به جمع قرمزپوشان تبریز پیوست.

وی در دو بازی ابتدایی خود برای این تیم بعنوان تعویضی به میدان رفت با این حال در هر دو بازی توانست خوش بدرخشد و رضایت هوادارن و کادر فنی را به خود جلب کند.

یوکیا سوگیتا مهاجم سرعتی و ریز نقش است که فصل گذشته خود در تیم دالکرد سوئد را با به ثمر رساندن سه گل و دو پاس گل به پایان رساند.

وی سابقه همکاری با پویا اسبقی مربی ایرانی حاضر در لیگ سوئد را نیز دارد.

از دیگر تیم های پیشین وی می‌توان به باشگاه هرلوکس، پی تی تی رایونگ و پاتایا یونایتد اشاره کرد.

هواداران تراکتور نیز به واسطه ملیت ژاپنی اش لقب سوباسا را به او داده اند.

 

لی هری اروین؛ بازیکن تازه کار با آینده ای درخشان

مهاجم اسکاتلندی با قراردادی سه ساله تراکتوری شد اما در همان بازی اول با نظر توشاک مقابل سپاهان به عنوان یار فیکس به زمین رفت و عملکرد خوبی هم داشت. اروین در یک نیمه بازی خود برای تیم خود بصورت انفرادی خوب بازی کرد ولی نشان داد که از نظر هماهنگی با تیم به درجه مطلوب نرسیده است.

لی هری اروین که نقشش را بعنوان مهاجم در میدان ارائه می کند پیش از این با تیم هایی همچون کیلمارنوک،مادرول، اولدهام اتلتیک، آربراف و تیم های ملی اسکاتلند سابقه همکاری داشته است.

اروین نیز مانند همتای ایرلندی خود، آنتونی استوکس، در اواخر هفته نهم ایران را ترک کرد و تا کنون خبری از بازگشت وی نیست.

باشگاه تراکتورسازی اقدام به شکایت علیه وی به فیفا کرده اند و مسئولین این باشگاه به تازگی طی اطلاعیه ای در نظر گرفته شدن بازیکن جدیدی به جای اروین را اعلام کرده اند.

 

تراکتور کهکشانی تر می شود! غافلگیر می شوید

تیم تراکتورسازی علی رغم در اختیار داشتن این بازیکنان در کنار بازیکنان و ستاره های قبلی نیم فصل اول را در رتبه چهارم  و با ۲۶ امتیاز در مجموع ۱۵ بازی انجام شده به پایان رساند. و حالا در فصل نقل و انتقالات زمستانی تراکتورسازان نیز طبق معمول با نهایت قدرت به میزبانی این فصل می روند و تا کنون نیز بازیکنان خوبی را به این تیم جذب کرده و گزینه های خوبی را مد نظر دارد. 

معاوضه با تیم همشهری، سید احمد موسوی قرمزپوش شد

تیم تراکتورسازی که خود را برای حضور قدرتمند در نیم‌فصل دوم آماده می‌کند در اولین خرید زمستانی خود هافبک سابق خود، یوسف سیدی، را با مدافع ماشین سازان تبریزی، سید احمد موسوی، تاخت زد.

مدافع ۲۶ ساله تراکتور، پیش‌ از این در تیم‌های خونه به خونه بابل، پاس همدان، راه‌آهن تهران، گسترش فولاد تبریز و ماشین‌سازی بازی کرده است.

 

محمدرضا اخباری

تیم تراکتورسازی در قالب دومین خرید خود اقدام به جذب محمدرضا اخباری، دروازه بان ۲۵ ساله سابق تیم سایپا تهران کرد.

اخباری در دی ماه سال جاری با قراردادی چهار ساله رسماً به سرخ پوشان تبریزی پیوست.

محمدرضا اخباری علاوه بر تیم سایپا تهران سابقه حضور در تیم. ملی ایران را نیز داراست.

 

کوین کنستانت، مهاجم ۶۰ میلیاردی تراکتور!

آخرین خرید زمستانی تراکتور، کوین کنستانت مهاجم ۳۱ ساله تراکتور که به اندازه لیگ ایران آوازه دارد سر و صداهای زیادی در بین دوستداران فوتبال با پا کرد.

کوین کنستانت بازیکن دو رگه گینه ای-فرانسوی این تیم با قراردادی دو و نیم ساله در دی ماه سال جاری رسماً سرخپوش شد.

کنستانت پیش از این سابقه حضور در تیم هایی چون آث میلان،ترابوزان اسپور و تیم ملی فرانسه را دارد.

 

تقوی استعفا داد، مربی سابق چلسی در آستانه سکان داری تراکتور

شاید مهم ترین تغییر تراکتور سازان استعفای محمد تقوی، سرمربی سابق این تیم بود. محمد تقوی پنجشنبه(۲۰ دی ماه سال جاری) با انتشار پیامی در صفحه رسمی خود کناره گیری از سکان هدایت تراکتورسازان را اعلام کرد.

علی الظاهر داستان از این قرار است که مسئولین باشگاه تراکتور سازی با یک سرمربی خارجی نامدار به توافق رسیده اند و به تقوی پیشنهاد دستیار مربی گری داده اند. محمد تقوی هم با نشانه اعتراض از مسئولیت خود در این باشگاه کناره گیری کرده است.

گمانه زنی هایی در مورد ناخدای آینده کشتی سرخ پوشان نیز وجود دارد. هم اکنون خبرهای رسیده حاکی از این است که باشگاه تراکتورسازی با گاس هیدینگ، سرمربی سابق چلسی و تیم ملی هلند به توافق اولیه رسیده است.

گاس هیدینگ هم اکنون در کشور هلند به سر میبرد و طبق آخرین خبر روز یکشنبه برای مذاکرات نهایی و عقد قرارداد به تبریز می آید. این مربی بین‌المللی فوتبال اهل هلند و بازیکن سابق تیم ملی فوتبال این کشور است. او سابقهٔ سکان داری تیم های ملی فوتبال هلند، کره و ترکیه، روسیه، استرالیا، رئال مادرید، رئال بتیس و چلسی و فنرباخچه و والنسیا را در کارنامه دارد.

از افتخارات او می‌توان به کسب رتبه چهارم جام جهانی با تیم ملی کشور هلند، کسب رتبه چهارم در بازی های تدارکاتی پرتقال  با تیم ملی کره و با شکست تیم های ملی اسپانیا و ایتالیا و رساندن تیم آیندهوون به نیمه نهایی جام قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۶ اشاره کرد.

 

تراکتور کهکشانی در انتظار چند مولفه حیاتی برای هموار کردن مسیر قهرمانی

 

بی شک تراکتور سازان کهکشانی تبریز این فصل یکی از اصلی ترین مدعیان قهرمانی هستند.البته تیمی که ستاره های مختلف فوتبال بریتانیا،کاپیتان های تیم ملی و چند بازیکن با کیفیت که به اندازه لیگ ایران نام و آوازه دارند،حریف سرسختی در مسیر قهرمانی برای رقبا خواهد بود.اما فقط ادعا کافی نیست،تیمی در آخر فصل سربلند از مستطیل سز بیرون آمده و جام قهرمانی را بالای سر خواهد گرفت که دارای چند مولفه مهم باشد. استمرار در پیروزی، دوری از حواشی، برتری کار تیمی بر فردیت، شاید مهم ترین ویژگی هایی باشد که یک تیم پرستاره به آن احتیاج داشته باشد تا جام طلایی را بالای سر ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب