پایگاه خبری - تحلیلی هم‌نوا

اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۸ / May 20, 2019

سکانس آخر اضافه کار بازنشستگان

نحوه احتساب اضافه کار در مستمری بازنشستگی کارکنان دستگاه های اجرایی که این روزها سکانس آخرش را می گذراند، با صدور بخشنامه ای از سوی سازمان تامین اجتماعی به تمام ادارات کل بیمه در سراسر کشور به مرحله پایانی خود رسید.

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا، ماجرا از آنجا شروع شد که در تیرماه سال ۱۳۹۳ بخشنامه ای به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد که دیگر حق بیمه از اضافه کار کارکنان کسر نشود. این مساله پس از بازنشستگی کارکنان به یک چالش تبدیل شد تا جایی که اعتراض حدود یک میلیون نفر از شاغلان دستگاه های اجرایی را در پی داشت.
«محمود عسکری آزاد» ۱۷ تیرماه سال ۱۳۹۳، زمانی که جانشین معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی رئیس جمهوری بود، بخشنامه ای را به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد که بر اساس آن دیگر حق بیمه از اضافه کار کارکنان مشمول قانون تامین اجتماعی کسر نمی شد؛ نتیجه این بخشنامه کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی حقوق بازنشستگی و پاداش سنوات پایان خدمت بیش از یک میلیون کارمند بود.
با ابلاغ این بخشنامه کارکنان دولتی که به سن بازنشستگی رسیده بودند و درخواست بازنشستگی خود را به دستگاه های اجرایی داده بودند، پس از محاسبه مستمری آنها از سوی سازمان تامین اجتماعی تنها حقوقی را دریافت می کردند که اضافه کار در این حقوق هیچ سهمی نداشت این در حالی است که حدود ۲۵ سال حق بیمه از اضافه کار برخی از این افراد کسر شده بود و با این بخشنامه در زمان پرداخت لحاظ نمی شد.
به همین منظور پیگیری های زیادی برای حل این مساله و محاسبه اضافه کار در مستمری بازنشستگان از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گرفته تا مسئولان هیات دولت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی انجام شد اما نتیجه درستی حاصل نشد تا اینکه سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد افرادی که تا سال ۹۵ بازنشسته شده اند، می توانند با استناد به قانون برنامه پنجم توسعه از این مزایا بهره مند شوند.
اسفندماه سال ۱۳۹۵ سیدتقی نوربخش مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی بخشنامه ای به شماره ۷۰ برای محاسبه سهم اضافه کار کارکنان دولت مشمول قانون این سازمان صادر کرد که تنها کسانی می توانستند بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه از آن استفاده کنند که تا پایان سال ۹۵ بازنشسته می شدند و دیگر افرادی که اضافه کار از حقوق آنها به مدت چندین سال کم شده بود و پس از سال ۹۵ بازنشسته می شوند، مشمول این قانون نمی شدند. این بخشنامه از یکم تیرماه ۹۵ صادر و ابلاغ شد.
هیات وزیران در جلسه یکم دی ماه ۹۵ به پیشنهاد مشترک سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه اجرایی قسمت دوم ماده ۵۹ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه را تصویب کرد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز اسفندماه سال ۹۵، تصویب نامه هیات وزیران درباره آیین ‌نامه اجرایی قسمت دوم ماده ۵۹ قانون برنامه پنج ‌ساله پنجم توسعه در خصوص محاسبه اضافه کار کارکنان دستگاه ‌های اجرایی مشمول قانون تامین اجتماعی در زمان بازنشستگی را برای اجرا به دستگاه های ذیربط ابلاغ کرد.
سیدمحمدعلی جنانی مدیرکل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی نیز در این باره گفته بود که مشکل محاسبه اضافه کار بازنشستگانی که تا سال ۱۳۹۵ در دستگاه های دولتی مختلف بازنشسته شده اند، با رایزنی ها و اقدامات کارشناسی رفع شده است و پس از محاسبه، مبالغ مربوطه به آنها بازگردانده خواهد شد. برای حل مشکل اضافه کار بازنشستگانی که تا سال ۱۳۹۳ از اضافه کار آنها حق بیمه کسر می شد، بخشنامه ای تحت عنوان «بخشنامه ۷۰» از سوی مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی صادر شد تا بتوانند از حق اضافه کار خود بهره مند شوند.
این بخشنامه و موضوع کسر حق بیمه از اضافه کار، بازهم جنجال هایی را به دنبال داشت چون کسانی که می خواستند پس از سال ۹۵ بازنشسته شوند این اضافه کار هرچند مبالغ بالایی بود و از حقوق شان کسر می شد، در مستمری بازنشستگی آنها محاسبه نمی شد. پیگیری ها دوباره ادامه داشت تا اینکه سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد باید دولت این موضوع را در برنامه ششم توسعه لحاظ کند.
جنانی پیشتر گفته بود که کارشناسان حقوقی تامین اجتماعی موضوع محاسبه اضافه کار بازنشستگان پس از سال ۱۳۹۵ را بررسی می کنند و سرنوشت این بخشنامه به تصمیم این کارشناسان وابسته است. اما در برنامه ششم توسعه هنوز هیچ مطلبی در خصوص تعیین تکلیف دیگر افرادی که قصد دارند پس از این سال بازنشسته شوند، ذکر نشده است. از این رو، کارشناسان حقوقی سازمان تامین اجتماعی در حال بررسی بیشتر موضوع هستند تا بتوانند بر اساس قانون، این حق کارمندان دولت را به آنان بازگردانند.
محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز با اشاره به بخشنامه افزودن سهم اضافه کار به مستمری بازنشستگان مشمول قانون تامین اجتماعی درباره این موضوع پیشتر گفته بود: در خصوص بازنشستگان پس از سال ۹۵ نیز متناسب با کسوری که از اضافه کارشان کسر شده است، ضریبی محاسبه و به مستمریشان اضافه می شود.
در نهایت پس از پیگیری های مستمر خبرنگار ایرنا، در روزهای اخیر محمدحسن زدا سرپرست سازمان تامین اجتماعی دستور اکید به مدیرکل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی داد تا مشکل این افراد حل شود که به همین منظور نامه ای از سوی سیدمحمدعلی جنانی مدیرکل امور فنی مستمری های این سازمان به تمام ادارات کل بیمه ای تامین اجتماعی استان های مختلف کشور ارسال شد.
جنانی در این نامه تاکید کرده است که پیرو بند ۱-۱۰-۳ بخشنامه تنقیح و تلخیص بازنشستگی به شماره ۱۳۱۹۶/۹۷/۱۰۰۰ مورخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۷، بار دیگر تاکید می شود آن دسته از کارکنان دستگاه های اجرایی که از تاریخ یکم فروردین ۱۳۸۸ تا زمان لازم الاجرا بودن قانون مدیریت خدمات کشوری بازنشسته شده یا می شوند و حق بیمه مربوطه از اضافه کار آنان کسر نشده باشد، بر اساس تصویب نامه شماره ۱۲۲۲۹۰/ ت ۵۱۱۲۸ ه مورخ پنجم دی ۱۳۹۵ هیات وزیران از تاثیر حق بیمه های مکسوره بابت اضافه کار در طول دوره خدمت بهره مند می شوند.
این بخشنامه که با تاکید مسئولان سازمان تامین اجتماعی به تمام ادارات بیمه ای تامین اجتماعی ارسال شد، بار دیگر بارقه ای از امید در دل بازنشستگان ایجاد کرد که شاید با این بخشنامه به حق و حقوق قانونی خودشان برسند که خوشبختانه از افرادی که پس از سال ۹۵ بازنشسته شده است پس از مراجعه به یکی از شعب، ابلاغ این نامه را تایید کرد و گفت که مراحل نحوه احتساب اضافه کار در تعیین مستمری بازنشستگی کارکنان دستگاه های اجرایی که پس از این سال بازنشسته شده اند، قرار است محاسبه شود که جای امیدواری دارد.
در حال حاضر یک میلیون و ۴۰۰ هزار بازنشسته از خدمات صندوق بازنشستگی کشوری و سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بازنشسته دیگر نیز از خدمات سازمان تامین اجتماعی بهره مند هستند البته برخی صندوق های بازنشستگی مانند نیروهای مسلح و دیگر صندوق ها تعدادی دیگر از بازنشستگان را تحت پوشش دارند.
سازمان تامین اجتماعی با حدود ۴۲ میلیون نفر بیمه شده و مستمری بگیر، در حال حاضر ۶۰ نوع خدمت بیمه ای و درمانی به صورت غیرحضوری به افراد زیرپوشش ارائه می دهد.
گزارش از مهناز بیرانوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب