پایگاه خبری - تحلیلی هم‌نوا

تیر ۲۵, ۱۳۹۸ / July 16, 2019

استاندار آذربایجان شرقی:

راه‌اندازی کمپین‌ها در خصوص احیای دریاچه ارومیه حرکتی ارزشمند است

استاندار آذربایجان شرقی اراده قوی و هماهنگی میان دستگاه‌های مسئول و مردم را مهم‌ترین عامل در پیشرفت احیای دریاچه ارومیه برشمرد.
به گزارش همنوا به نقل از لیسنا محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای فرهنگی اجتماعی احیای دریاچه ارومیه، افزود: برآیندی که از احیای دریاچه ارومیه انجام گرفته، نشان دهنده بهبود شرایط و قابل قبول بودن اقدامات است و اگر بسترسازی های‌موجود نبود، به یقین امروز افزایش تراز دریاچه را شاهد نبودیم.
وی، جنبه فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه را بسیار مهم برشمرد و گفت: در احیای دریاچه هم مسئولان و هم مردم، دخیلند و باید با هماهنگی و مساعدت یکدیگر، این مهم را به سرانجام برسانند.
پورمحمدی، راه‌اندازی کمپین‌های مختلف از سوی سازمان‌های مردم‌نهاد در خصوص احیای دریاچه ارومیه را هم مهم و حرکتی بسیار ارزشمند دانست و گفت: در کنار اینها، شایسته است با تولید مستندی در چندین بخش، مردم را با اقداماتی که برای احیای دریاچه ارومیه در استان صورت گرفته آشنا کرد، تا ضمن فرهنگ سازی، از فکر، ایده و هر نوع همکاری مردم بهره گرفت.
دبیر ستاد استانی احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: در حالی که حجم آب دریاچه ارومیه پارسال یک میلیارد و ۸۶۰میلیون مترمکعب بود، اما با توجه بارندگی های خوب اخیر و ورود بیش از ۵۶۰میلیون مترمکعب آب به دریاچه، هم اکنون حجم آن به ۲میلیارد و ۴۲۰میلیون مترمکعب رسیده است.
خلیل ساعی افزود: تراز دریاچه هم نسبت به پارسال حدود ۲۴ سانتیمتر افزایش یافته، ضمن این که وسعت آن هم از دو هزار و ۲۰۸ کیلومتر مربع به دو هزار و ۴۸۲ کیلومترمربع رسیده، یعنی ۲۷۴ کیلومتر مربع به وسعت دریاچه ارومیه افزوده شده است.
وی همچنین با اشاره به تخصیص ۷۲۴میلیارد تومان اعتبار به آذربایجان شرقی برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه گفت: این در حالی است که تاکنون فقط ۴۲درصد این اعتبار یعنی ۳۰۳میلیارد تومان پرداخت شده، با این وجود و علیرغم کمبود نقدینگی، همه دستگاه های مربوط در استان، همچنان به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده‌اند.
به گفته ساعی، امسال از محل اعتبارات احیای دریاچه ارومیه به دستگاهای مرتبط در آذربایجان شرقی در مجموع ۱۳۸میلیارد تومان پرداخت شده است که یک میلیارد تومان سهم دستگاه های فرهنگی، ۲۳ میلیارد تومان سهم آب منطقه ای، ۱۲میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان سهم جهاد کشاورزی و ۱۰۱میلیارد تومان هم سهم آب و فاضلاب شهری بوده است.
در این جلسه دستگاه‌های مسئول گزارشی از اقدامات انجام یافته در جهت اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه ارائه کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب