پایگاه خبری - تحلیلی هم‌نوا

تیر ۲۶, ۱۳۹۸ / July 17, 2019

پرونده ویژه همنوا/ نگاهی به وضعیت تفرجگاه ائل گلی

جای خالی زیبایی در ائل گلی

مهین تبریزی
ائل‌گلی خوش‌آب وهوا در شرق تبریز، امکان گل‌کاری‌های متنوع و زیبا را فراهم می‌سازد، با این حال، این تفرجگاه زیبا، تابستان امسال یکی از دوره‌های ضعیف و کم‌رونق گل‌کاری خود را پشت سر می‌گذارد.

به گزارش همنوا، ائل‌گلی مهم‌ترین تفرجگاه تبریز است که در روزهای تابستان، پذیرای مردم تبریز و مسافران تعطیلات است. بعید به نظر می‌رسد کسی از عموم مردم و مسافران، برای گرفتن عکس‌ یادگاری از کنار و گوشه شاهگلی، وسوسه نشوند. عکس‌ها همیشه صادقانه‌ترین روایت را از محیط و فضای شهر ارائه می‌دهند. اما عکس‌هایی که امسال از تابستان شاهگلی، ظاهر می‌شود، چیزی جز گل‌های پلاسیده دور تا دور عمارت کلاه‌فرنگی نیست.
مردم تبریز خوب به خاطر دارند که سال‌های گذشته، شاهگلی منظومه‌ای از لاله‌کاری‌های رنگارنگ و بشاش بود. لاله‌کاری شاهگلی در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شد و دل از هر مسافری می‌ربود. هنوز هم می‌توان هشتگ لاله‌های تبریز و ائل‌گلی را در اینستاگرام جستجو کرد و حسرت خورد به حال شهری که قدر داشته‌های خود را ندانست.
لاله‌های تبریز، قرار بود در یک پروژه پنج‌ساله، سال‌به‌سال وسیع‌تر و متنوع‌تر برگزار شود و در نهایت در قالب جشنواره‌ای ماندگار، کاری کند که علاقه‌مندان از جای‌جای کشور برای رسیدن بهار تبریز لحظه‌شماری کنند.
امسال تک‌وتوک لاله‌هایی که پیازشان هنوز در دل خاک جان دارند، سر برآوردند و دیری نپایید که پرپر زدند. از آن همه لاله رنگین و قدکشیده، جز مشتی حسرت و افسوس باقی نمانده‌است.
مدیریت جدید فضای سبز تبریز، ادامه لاله‌کاری و زیبایی را به صلاح نداست. ممکن است در این مورد، مواردی از این قبیل عنوان شود که لاله با اقلیم تبریز سازگار نیست، اما در پاسخ می‌توان یادآور شد پیازهای کاشته‌شده، تا سال‌های سال ماندگار است. کما اینکه امسال، شاهد شکوفایی لاله‌های چند سال بودیم.
همچنین ممکن است گران‌بودن طرح، علت توقف این پروژه عنوان شود. در این صورت باز می‌توان موضوع ماندگاری چندین‌ساله را دلیل توجیه اقتصادی طرح عنوان کرد. همچنین باید نشاط اجتماعی، استقبال گردشگران و خروجی رسانه‌ای طرح را یادآور شد که هر گونه هزینه‌گذاری را توجیه‌پذیر می‌کند.
این طرح در حالی رقم خورد که هیچ طرح جایگزین خاصی به جای لاله‌ها پیش‌بینی نشد. تصاویر همنوا نشان می‌دهد که گل‌کاری‌های دور تا دور چقدر نامنظم و بدریخت کاشته‌ شده‌اند. بنفشه‌های پلاسیده، قاطی علف‌های هرز شده‌اند و دل هر بیننده‌ای را آزرده می کنند.

گزارش تصویری همنوا را در لینک زیر ببینید:

http://hamnava.ir/%d8%a7%d8%a6%d9%84-%da%af%d9%84%db%8c%d9%90-%d9%be%da%98%d9%85%d8%b1%d8%af%d9%87/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب